Správa městského kina Kosmos vstoupila do roku 2023 s optimismem. Diváci po covidu na velké plátno nezanevřeli a do sálů se vracejí, přestože internetová konkurence je nadále obrovská. Kino v Mostě loni navštívilo 31 tisíc lidí, což bylo o 13 tisíc víc než v roce 2021 a o téměř 17 tisíc víc než v roce 2020, kdy promítání ochromila vládní protiepidemická opatření. „Stoupáme a já doufám, že příští rok se dostaneme na číslo z roku 2019, kdy jsme měli 42 237 diváků, a budeme pokračovat malými krůčky ještě výš,“ sdělil Deníku vedoucí kina Petr Král.

Podle něj návštěvnost ovlivňuje řada faktorů, ale hlavní jsou dva – řada lidí chce sdílet filmový zážitek s ostatními diváky ve velkém sále a zároveň je láká vidět hity v premiéře, než se objeví online v elektronických médiích. I proto byl nejnavštěvovanějším filmem loňského roku v Mostě nový Avatar a za ním v těsném závěsu Vyšehrad: Fylm. Kvůli příznivému ohlasu Kosmos v lednu Avatara reprízuje.

Kosmos má dva sály, Maxi s 369 sedadly a Midi s 82 sedadly. Velký sál s ojedinělým panoramatickým plátnem se postupně renovuje a letos se uvažuje o dokončení výměny sedaček. Technickým vybavením je digitalizovaný Kosmos srovnatelný s kiny ve větších městech a i v novém roce si v něm lze před představením koupit občerstvení v upraveném foyer, což kinu zvyšuje tržby.

Ovace pro muzikál Duch

S nadějí vzhlíží do budoucna i Městské divadlo v Mostě, které loňský rok završilo sérií úspěšných představení s vyšší návštěvností. Lidé tleskali ve stoje například u prosincové premiéry romantického muzikálu Duch. „Pro nás to byl úžasný konec roku,“ uvedla produkční Lenka Krestová. Podle ní podobná reakce doprovází i dopolední inscenaci Sen noci svatojánské, na kterou chodí školy.

Divadlo začalo hrát v novém roce 6. ledna a letos uvede na velké scéně šest premiér. V pondělí 9. ledna začalo zkoušení lechtivé komedie Brouk v hlavě, která má premiéru 24. února. Následovat budou například dramatizace známých literárních či filmových děl Pane, vy jste vdova!, Malý princ či Hrabě Monte Christo. Soubor chystá také oblíbený venkovní festival Divadelní léto na Hněvíně, kde od 18. do 30. června uvede osvědčené tituly Noc na Karlštejně, Sluha dvou pánů a Golem a loutková scéna přidá Macha a Šebestovou a Zlatovlásku. „Lidé si mohou vstupenky rezervovat a zájem je jako vždy velký,“ sdělila Krestová.

Další pořady pro veřejnost připravuje Studio 3, které sídlí v přízemí mostecké knihovny, kde od září 2021 využívá víceúčelový sál vzniklý úpravou interiéru zrušeného kina Mír. „Získali jsme si u lidí důvěru, a proto se k nám vracejí,“ vysvětlil nepolevující přízeň zakladatel studia Míra Kuželka.

Toto atypické kulturní zařízení, provozované nadšenci a sloužící i jako nahrávací studio, nabízí kromě koncertů, přednášek a Hospodského kvízu také představení amatérských divadel, která by jinak prostory pro hraní obtížně sháněla. „U nás bývají jejich představení navštěvovanější než některé koncerty, protože hudebních akcí je všude během roku hodně, ale amatérská divadla k vidění tak častou nejsou,“ uvedl Kuželka.

Tento programový mix chce studio po dobrých zkušenostech opět udržet celý rok. Například 19. ledna od 19 hodin zahraje ve studiu Divadelní soubor Klas komedii Saturnin. Předtím 16. ledna od 17 hodin, bude přednáška z vlastivědného cyklu, tentokrát o historii s Antonínem Kadlecem z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem. A ve čtvrtek 26. ledna přijede v 18 hodin na besedu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která dozorovala třeba kauzu Mostecké uhelné.