Mostecké městské kino Kosmos, které je největší v okresu, projde další proměnou. Převážnou část starých a nepohodlných sedaček, které řada diváků kritizuje, nahradí lepší a modernější, které knihovna sehnala za příznivou cenu. Termín výměny ještě není znám. „Dolaďujeme přípravné práce," řekl Mosteckému deníku Tomáš Ondrášek, ředitel příspěvkové organizace Městská knihovna Most, která má kino na starosti.

Kvůli výměně původního zařízení bude nutná dočasná uzavírka kina. Zatím se uvažuje o lednu. Podle současného odhadu se nebude promítat minimálně týden. Délka prací bude záležet na dohodě s vybranou firmou. Sedačky nelze vyměnit během doby, kdy se nepromítá - jsou ukotvené a konstrukčně propojené.

Kosmos sídlí v pronajatých prostorách soukromé budovy u tržnice. Platnost nájemní smlouvy končí 30. listopadu. Město chce kinosály v Kosmosu zatím udržet a prodloužit nájemní smlouvu. V budově se má promítat ještě minimálně tři roky. Do té doby by se mělo rozhodnout, zda město zřídí nové kino v kulturním domě Repre, který přebírá a chce rekonstruovat.

Kosmos má dva kinosály, Maxi s kapacitou 360 míst a Midi s 85 místy. Od prosince 2011 je Kosmos digitalizovaný a používá i 3D technologii. Městská příspěvková organizace provozuje i menší kinosál v budově knihovny. V roce 2014 evidovala ve všech kinosálech celkem 25 706 diváků a kteří shlédli 1 281 filmových představení.

Vstupenka za 10 korun

Kino Kosmos se poprvé otevřelo 6. září 1971, kdy pro takzvané papaláše zdarma promítalo sovětský válečný velkofilm Osvobození. O tři dny později zahájilo kino provoz pro veřejnost a vstupenka stála 10, 14, 16 Kčs.

Město prodalo celý objekt Kosmos v roce 2003 podnikateli Jiřímu Zelenkovi. Ten se stal v roce 2006 radním a budovu prodal. V roce 2007 si město zajistilo pronájem pro kino na další čtyři roky s novým vlastníkem za 360 tisíc korun ročně. V roce 2008 se uvažovalo o přesunu kina do Repre, ale z plánu sešlo, protože město nedostalo dotaci na přestavbu Repre, vypočítanou na 243 milionů korun.