Krajské volby v regionu by vyhrálo hnutí ANO 2011. Vládnoucí KSČM by skončila s těsným odstupem 0,8 procenta hlasů na druhém místě v pořadí. Následovala by ČSSD s rozdílem rovných tří procent oproti vládnímu hnutí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro regionální Deník připravila agentura SANEP.

Výsledky odpovídají komunálním volbám

Ostatní partaje a hnutí vítězům ani „nedýchají na záda", rozdíl v zisku by činily desítky procent. Někdejší vládní TOP 09 a ODS by sotva o jednu desetinu procenta překročily pětiprocentní hranici nutnou ke vstupu do krajského zastupitelstva. PRO! Kraj by nedosáhlo ani deseti procent. „Průzkumy veřejného mínění na krajské úrovni je třeba brát s velkou rezervou. Nicméně rozložení sil zhruba odpovídá výsledkům komunálních voleb," poznamenal politolog z ústecké univerzity Daniel Kroupa.

ROK 2012 NA MOSTECKU Krajské volby v okrese Most v roce 2012 vyhráli Severočeši.cz (31 procent hlasů), KSČM byla druhá (23 procent), třetí skončila ČSSD (14 procent) a čtvrtá ODS (6 procent). Mostecko bylo výsledkem atypické. Celkově vyhráli volby v kraji komunisté, kteří uzavřeli koalici se sociálními demokraty a dodnes společně vládnou.

Podle jeho předpokladu bude ANO 2011 poněkud ztrácet, komunisté si své pozice udrží. „Jak dopadnou ostatní strany a ČSSD těžko soudit. Na jejich případném výsledku bude mít podíl úspěch, či neúspěch vlády, která je stále brána jako vláda sociální demokracie," soudí o tom politolog Kroupa.

Pokud by ovšem volby dopadly podle aktuálního průzkumu, nejjednodušší by bylo, kdyby koalici postavily první tři vítězné strany, jelikož se bez sebe neobejdou. V opačném případě by totiž nejspíše ostatní dvě nezískaly v krajském zastupitelstvu nadpoloviční většinu nutnou k prosazení svého programu.

„Preference jsou procentuálně velice slušné," pochvaloval si hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Vzhledem k tomu, co se nám doposud povedlo, věřím, že za zbývající rok do konce volebního období, na který máme ještě velké plány, dokážeme poměr sil zlepšit a obhájit naše volební vítězství," doufá hejtman.

Koalice? Záležet bude na programech

Jakub Komárek z favorizovaného ANO řekl, že je zatím předčasné hovořit o výsledku krajských voleb. „Tak jako je předčasné hovořit o budoucích koalicích. Bude především záležet na programech jednotlivých stran, s nimiž půjdou do krajských voleb. Neméně důležitá bude domluva osobností, které se dostanou do krajských zastupitelstev," poznamenal Komárek.

Exkluzivní průzkum společnost SANEP pro Deník provedl posledních 14 dnů v červenci, od 15. do 31. července 2015. Oslovil reprezentativní vzorek 631 obyvatel Ústeckého kraje ve věku od 18 do 69 let. Reprezentativní vzorek společnost vybrala metodou kvótního výběru. To znamená, že vybraný vzorek oslovených odpovídal věkové, vzdělanostní a sociální skladbě obyvatel Ústeckého kraje dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u této skupiny obyvatel představuje rozmezí plus minus dvě a půl procenta.