Podle pojišťoven každoročně stoupá počet škod, které automobilům v zimě a těsně po ní způsobují díry v silnicích.

Náhradu za újmu mohou motoristé čerpat nejen ze svého havarijního pojištění, ale také z pojistky odpovědnosti správce komunikace.

„Vjel jsem do díry, no spíše to byl kráter, a ne jednou, mám zničené přední pneumatiky, hliníkové originální ráfky, tlumiče a rozhozenou geometrii. Nyní mě zajímá, jak mi může být škoda nahrazena,“ obrátil se na Deník čtenář Radek Byrtus.

Co může být záchranou pro řidiče, kteří si na rozbombardovaných silnicích zničí vůz?

Pro řidiče, kteří si zničili část vozu jetím do výtluku může být záchranou nejen havarijní pojištění.

„Škody z výtluků na silnici je možné uplatnit z havarijního pojištění, a to bez ohledu na to, zda pojistnou událost šetřila policie, či nikoliv,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

Pokud motorista havarijní pojištění nemá, může podle Bálka náhradu uplatnit z pojištění odpovědnosti za škodu správce komunikace nebo v krajním případě soudní cestou.

„V takovém případě musí prokázat odpovědnost příslušného správce komunikace za vzniklou škodu. Proto by poškození motoristé měli co nejlépe událost a její rozsah zdokumentovat přímo na místě. Ale pozor! V tomto případě nejde o pojistnou událost majitele poničeného auta, ale toho, kdo odpovídá za vozovku, po které nešťastný řidič projížděl. Jemu tedy musí motorista oznámit, co se stalo a předložit důkazy, které podpoří verzi o tom, že škoda mu vznikla na konkrétním místě a v konkrétní době,“ upozornil Bálek s tím, že každá pojistná událost se posuzuje individuálně a vztahuje se na místa, kde správce komunikace něco zanedbal – vyfrézoval vozovku a neoznačil velkou díru na silnici.