Radikálové na internetu vzkázali litvínovskému starostovi a policii, že sobotní demonstraci proti „cikánskému teroru“ v Janově možná zopakují.

„Pokud se nám potvrdí informace o útocích na Čechy kvůli podpoře nacionalistů v Janově a o trvající neschopnosti policie a vašeho úřadu cikánskou otázku řešit, nebudeme váhat ani vteřinu a do Janova se vrátíme. A můžete si být jist, že v mnohem větším počtu,“ napsalo v otevřeném dopisu na webu hnutí Autonomní nacionalisté.

V sobotu policie zakročila proti třem stovkám nacionalistů a jejich příznivcům. Pobouření radikálové dávají radnici na vyřešení krize v Janově čas do konce října.

„S tím, že se chtějí vrátit, jsme počítali,“ řekl Deníku Zdeněk Urban, velitel litvínovské městské policie. Ta nadále střeží sídliště ve dne v noci. Hlídka Policie ČR včera stála u silnice do Janova. „Situace v Janově je ožehavá,“ poznamenal Urban.

Další zoufalí obyvatelé Janova chtějí pryč. „Dnes mi volali dva lidé, kteří se chtějí z Janova odstěhovat, a to je teprve úterý. Situaci tam považují za neúnosnou,“ sdělil Deníku realitní makléř Petr Trofeld. Podle něj začala velká migrace z Janova loni v létě. A zřejmě bude pokračovat. „Situace se tam hrotí do extrémů,“ dodal makléř.

„Graduje to. Lidé z Janova hledají v Litvínově i podnájmy,“ potvrdil Miloslav Martinovský, majitel litvínovské realitní agentury.

Stoupá zájem o skupování levných janovských bytů Romy a sociálně slabými.

Nelze vyloučit, že i za novými kupci stojí organizované skupiny, které chtějí dostat do Janova další nepřizpůsobivé ze středních Čech, Moravy a Slovenska. Nikdo jiný než Romové a chudí lidé byty v Janově údajně nechce. Z jedné strany sílí tlak prodávajících Janovanů na zvyšování cen bytů, z druhé strany roste tlak kupujících, kteří chtějí co nejlevnější byty.

Jdi do pi.i s foťákem

„Jdi do pi.i s tím foťákem, ti řikám, nefoť to!“ křičel v úterý v Janově na redaktora Deníku asi 40letý Rom. Na otázku redaktora, proč novináři nesmějí v Janově fotit poškozené domy, Rom výhrůžku zopakoval. „Jsou nervózní. Myslí si, že jim všichni křivdí, ale můžou si za to sami,“ řekl Deníku neRom Jan, 58letý starousedlík.

Nervozitu Romů, které zneklidnil sobotní pochod radikálů, potvrdili i strážníci. V neděli, den po demonstraci, se Romové začali v Janově opět srocovat. Sídlištěm kolovaly fámy, že se radikálové chystají zaútočit. Romy musela uklidňovat městská policie.

Pokud budou chtít radikálové opět pochodovat na Janov, státní a městští policisté je k Romům nepustí. Podle Urbana jiná možnost není, protože při přímém střetu by nepokoje mohly skončit tragicky.

O ultimátu radikálů starosta Milan Šťovíček včera nevěděl. „Jste první, kdo mi to říká,“ sdělil starosta Deníku. Podle něj není možné vyřešit problémy Janova během dvou týdnů. Pokud znovu dojde k podobnému nepokoji jako v sobotu 18. října, nepřinese to nic dobrého a situace by se mohla ještě více vyostřit, domnívá se starosta.

„Naším zájmem je udržet v Janově pořádek,“ dodal Šťovíček.

Místní instituce se dlouhodobě hájí, že potíže Janova řeší a že chystají další, rozsáhlejší zlepšovací projekty.

„Mrzí nás, že městskou policii kritizují lidé, kteří v Janově nebydlí. V poslední době dostáváme spoustu pochval od místních obyvatel na činnost městské policie. Píší nám e-maily, telefonují nebo chodí děkovat osobně na služebnu. Z toho máme radost,“ řekl velitel strážníků. Podle něj jsou pozitivní ohlasy důkazem, že velká část obyvatel vnímá snahu úřadů problémy Janova řešit.

Kdo může, utíká

„Z Janova jsem se odstěhoval kvůli Cikánům už letos v létě. Nic jiného nám nezbylo, už to dál nešlo. Nedávno jsme z Janova nechali odstěhovat i naši dceru,“ řekl Deníku 66letý Jiří, teď již bývalý janovský starousedlík. „Jsem šťastný, že už nejsem Janovan, ale Litvínovan,“ dodal. Podle něj se spolu s nimi stěhovali ze stejného vchodu další rodiny.

„Myslím si, že to bude ještě horší a že teď už to nikdo nezmění. Z Janova se stane druhý Chánov,“ povzdechl si. Nejhůř jsou na tom podle něj ti, kteří nemají na koupi bytu v jiné lokalitě dost peněz.

„Kvanta lidí chce z Janova pryč. Kdo může, tak nečeká a stěhuje se jinam,“ prohlásil 58letý Jan, který pamatuje Janov ještě jako klidné a pěkné sídliště.

„Kdo má možnost, opouští Janov,“ potvrdil Zdeněk Kvapil, předseda Osadního výboru Janov. Podle něj roste počet nepřizpůsobivých lidí, ale ostatní, kteří chodí do práce, potřebují hlavně v noci klid. Kromě legislativních změn a zpřísnění hygienických norem výbor prosazuje stravenky místo dávek a regulaci osídlování sídliště tak, aby volné byty nedostávali neplatiči a vandalové.

Řada starousedlíků se nechce nechat z Janova problémovými přistěhovalci vytlačit. „Já v Janově zůstanu a budu vzdorovat, i když mám strach,“ svěřila se Deníku 54letá nájemnice.

Rváči i slušní

Strážníci odmítají kritiku, že se agresivních Romů bojí. V policejní svodce například píší, že 9. 10. oznámila obsluha CASINA GAMA v Janově, že se v herně perou hosté a jeden ohrožuje návštěvníky nožem. Hlídka psovodů zjistila, že se mezi sebou napadají čtyři Romové. Rváči na výzvy strážníků a policistů nereagovali. Jeden z mužů se pokusil zasahujícího strážníka napadnout. Služební pes musel proti 52letému Romovi z Janova zasáhnout. Na služebně státní policie v Hamru nakonec skončili dva muži z Janova podezřelí ze spáchání trestného činu výtržnictví.

V jednom se úřady, neRomové i část radikálů shodnou: problémy dělají hlavně nepřizpůsobiví přistěhovalci, ne slušní romští starousedlíci.

Martin Vokurka, Lucie Prosková