Náklady se na jaře odhadovaly na téměř 1,3 miliardy korun a zahrnují i úpravu velké části interiéru pro městskou knihovnu, která se do Repre přestěhuje. Město počítá s dotační podporou v řádu stovek milionů korun. Kvůli závazným termínům pro čerpání dotací, musí město uzavřít smlouvu s vybraným zhotovitelem do podzimu. Zatím není jasné, zda se to podaří, protože neúspěšní uchazeči o zakázku mohou podávat námitky a řízení prodloužit.

Chystaná přestavba zavřeného a chátrajícího Repre je pro radnici prioritou. Jedná se o největší městskou zakázku od roku 1989. V modernizovaném kulturním domě má být kromě knihovny restaurace, kino, planetárium a víceúčelový společenský sál na plesy, koncerty a konference. Počítá se také s opravou okolního prostranství, které je ve špatném stavu.

Probíhající veřejná zakázka vyhlášená loni po komunálních volbách nabrala zpoždění, protože zájemci měli desítky dotazů. Většina stavebních činností je v plánu v letech 2024 a 2025. Knihovna se má přestěhovat do Repre do konce roku 2026.

Takto vypadalo centrum Mostu 22. června, natáčení seriálu tady skončilo.
Natáčení seriálu v Mostě skončilo. Centrum se vrací do méně rušného normálu

Město hledá firmu napodruhé. Mostecké zastupitelstvo v roce 2021 vyhovělo městské vládě a kvůli vysoké ceně zrušilo první veřejnou zakázku na rekonstrukci Repre. Předpokládaná cena byla tehdy podle projektanta 766 milionů korun, ale ze soutěže vyšla cena vyšší o 123 milionů korun bez DPH. Zrušení této zakázky ovlivnil i fakt, že radnice vybírala jen ze dvou cenových nabídek, což oslabilo konkurenční prostředí a šanci výrazněji ušetřit.

Přípravu projektu doprovázela kritika části veřejnosti i odborných kruhů, které kvůli hodnotné budově požadovaly otevřenou architektonickou soutěž. Radnice zvolila běžný postup a v zásadní rekonstrukci vidí příležitost, jak oživit střed Mostu po vzoru měst, která vytvářejí multifunkční budovy se sdílenou kulturní, společenskou i vzdělávací funkcí.

Žádné městské vládě se technicky zastaralé Repre z roku 1984 nepodařilo zrekonstruovat. Projektů bylo několik, včetně jednoho soukromého, ale na stavbu nebyly peníze, ani dotace. Náklady se kdysi odhadovaly podle rozsahu prací na 80 až 400 milionů korun.