Na Střední odborné škole gastronomie a služeb v Mostě se představil projekt Dožij se dvaceti, který je podpořen grantem z Norska. Zaměřuje se hlavně na rizikovou skupinu mladých řidičů či uchazečů o řidičské oprávnění v severních a středních Čechách, kde je situace nepříznivá. Pražský Nadační fond Kolečko ve spolupráci s mosteckou policií ukázal mosteckým studentům, že riskovat se nevyplatí.

Cílem je snížit riziko nebezpečného chování na silnicích, snížit nebezpečí vážné nehody a katastrofálních následků a dodat odvahu pomoci druhým v kritických situacích.

"Jedinou cestou, jak dosáhnout změny a snížit riziko nehodovosti u mladistvých, je smysluplná prevence," říká Linda Jandová, předsedkyně správní rady NF Kolečko.

Studenti se setkali s lektory prevence, s traumatologem i s člověkem, který má osobní zkušenost s těžkou nehodou. Dopravní policisté a hasiči ukázali na konkrétní nebezpečná místa a nejzávažnější chyby mladých řidičů, se kterými se ve své praxi setkávají.

Praktická část nabídla účastníkům semináře jedinečnou zkušenost v podobě zkoušky na simulátoru nárazu v rychlosti 30km/h a simulaci vážné dopravní nehody ve spolupráci se záchranáři a lektory psychosociální pomoci. Zajímavá byla i dechová zkouška na alkohol a drogy.

FAKTA Z dlouhodobých statistik vyplývá, že zhruba 20% dopravních nehod v celé Evropské unii způsobí a z 30% jejich oběti tvoří mladí lidé ve věku 15 – 30 let. Ani Česká republika nemůže nabídnout povzbudivější data. Například v roce 2014 zemřelo při dopravních nehodách 101 osob (z celkového počtu 629 mrtvých) ve věku od 15 do 24 let, polovině z nich nebylo víc než 20 let. Zdroj: NF Kolečko