Tenhle vzkaz domovního výboru vandalům hovoří za vše: „Vykonávat potřebu na chodbách je vrchol bezohlednosti k ostatním nájemníkům.“ Když si chcete udělat obrázek o životě v dolním věžáku za mosteckým úřadem práce, měli byste si pro začátek přečíst nástěnky u poštovních schránek, kde se to hemží stížnostmi, výstrahami a vykřičníky.

Do domu se dostanete snadno, protože navzdory výzvě „Zamykejte!!!“ se vchod nezamyká. Dovnitř tak proudí podivné existence, které zbylí starousedlíci vidí neradi. Kdo žije v hezkých vilkách na klidném okraji Mostu, tady pozná, co je sociálně vyloučená lokalita. „Já tu trpím,“ svěřuje se hezky oblečená seniorka, která ve věžáku žije 50 let a možná proto se od něj nedokáže odpoutat. Dáma, která na chodbě páchnoucí močí vypadá jako z jiného světa, mluví dlouho a vypadá nešťastně. Je plná potlačovaného hněvu a sype ze sebe příběhy o vyhrožování, nepořádku a strachu se ozvat. V domě, kde se podle jejích sousedů scházejí i feťáci, chce přesto dožít. „Příbuzní mi nabídli pomoc, ale odstěhovat se nechci. Na to už jsem stará,“ vysvětlí. Přepadenou matku lituje.

Soused, který poslouchá, dodá, že když bude problémových nájemníků v ulici přibývat, všechny věžáky se vymknou kontrole a budou se muset zbourat. „Slušný lidi se sem už nestěhují. Přitom ještě před dvěma lety tu byl klid,“ konstatuje.

Žena z jiného patra téměř křičí vzteky a mává rukama, ze kterých by podle svých slov „postřílela ten ksindl kulometem“. Přiznává, že je na dně. „Já jsem z toho nemocná! Šetřím peníze, abych se odstěhovala. Tady se nedá žít,“ vyhrkne.

Kdysi městské byty pronajímají

Ve věžáku v ulici M. G. Dobnera je osmdesátka privatizovaných bývalých městských bytů, ale většina nových vlastníků v nich nebydlí. Podle katastru žijí jinde, hlavně v Mostě, okolních obcích, v Praze či zahraničí. Byty pronajímají přistěhovalcům, kteří jsou ochotni v neklidné zóně žít.

I pro radnici jsou nežádoucí, protože ulici zařadila do bezdoplatkových zón. „Je ostuda, že město nechalo dojít situaci tak daleko, že tu máme další Chanov,“ říká místopředseda společenství vlastníků bytů Petr Helc.

Primátor Jan Paparega vidí příčinu v minulosti. „Město nešťastně zprivatizovalo veškerý bytový fond a ztratilo tak možnost ovlivňovat skladbu obyvatel v bytových domech. To nahrává realitním kancelářím a spekulantům, kteří nám do Mostu stěhují lidi z celé republiky,“ připomíná.

Policie tak hasí požár. K věžákům rozšířila bezpečnostní opatření Centrum, které původně zaměřila na dětské gangy operující mezi Priorem a Centralem. Každý den policisté vyhodnocují případy a těm, které vyžadují zvýšenou pozornost, se věnují přednostně, aby předešli nepokojům. „Situaci v ulici Dobnerova už dlouhodobě vnímáme jako třaskavou. Víme, že se tam zvyšuje sociální napětí a migrují tam osoby z jiných okresů,“ podotýká zástupce policejního ředitele Jindřich Bergmann.

Nedělní přepadení 40leté Martiny na prahu jejího bytu policie vyšetřuje jako pokus o těžkou újmu na zdraví a porušování domovní svobody. K násilí došlo po šikaně, když si matka stěžovala na obtěžování dcerky romskými výrostky.