V parku Střed u sportovní haly bude originální kavárna. Díky dřevěným pobytovým schodům a velké terase na střeše návštěvníci využijí maximum zastavěné plochy. Stavba, která zrecykluje starou žulu z parku, vznikne v příštím roce v rámci rekonstrukce celé odpočinkové zóny. Projekt připravují společně město Most a Nadace Proměny Karla Komárka. Kavárna se stane jednou z dominant parku a bude stát tam, kde je teď část zchátralého vodního prvku.

O parku Střed
Kromě kavárny budou v parku Střed pódium, sportoviště, vodní prvky, dům správce, kamery a další vybavení. Město brzy vyhlásí veřejnou zakázku na rekonstrukci celého parku o rozloze pěti hektarů. Úprava zpustlého parku má stát 68 milionů korun, z toho 25 milionů uhradí Nadace Proměny Karla Komárka. Veřejnost může přes web nadace finančně podpořit vysazení vybraného listnatého stromu a posílit tak svůj vztah k parku (www.srdcemostu.cz). Obnova parku se řídí vítězným návrhem z architektonické soutěže.

„Ze střechy kavárny se naskytne ideální výhled na pódium, které se bude nacházet ve spodní části parku. Kousek střechy se ozelení rostlinou rozchodník, takže místo bude fungovat i jako opatření proti změnám klimatu,“ sdělil Lukáš Pfauser z Nadace Proměny Karla Komárka.

Na pobytovou střechu se umístí šestnáct stolků pro 64 sedících hostů. Vnitřní kapacita kavárny zahrne dvanáct míst u tří stolů a tři místa na baru. Ten má zaujmout na první pohled, protože se vyrobí z žulových desek z obrub zaniklého okrasného bazénku.

Venku před kavárnou najdou hosté pět stolů s dvaceti místy na sezení. „Rodiče jistě ocení, že hřiště pro nejmenší se bude nacházet v bezprostřední blízkosti parku. Hřiště bude tvořeno sopkami, které poslouží ke šplhání a schovávání,“ doplnil Pfauser.

Velká pobytová střecha umožní sezónní rozšíření nabídky kavárny například o gril či chladicí box se zmrzlinou. Stoly i židle v objektu budou skládací, takže uvolněné prostory mohou sloužit i pro konání kulturních akcí. Stínění na střeše obstarají slunečníky.

Vizualizace návrhu nového sálu mostecké sportovní haly
Most hledá projektanta na novou arénu pro sportovce. Naváže na halu a park Střed

Hlavními stavebními materiály při výstavbě kavárny budou pohledový beton, modřínové dřevo a sklo. Interiér kavárny propojí s venkovním prostranstvím otvíratelná prosklená stěna. Nové zařízení má nabízet řadu teplých a studených nápojů, drobné sladké i slané občerstvení. Město vybere provozovatele kavárny v roce 2022.

„Provozovatel bude vybrán ve výběrovém řízení, které bude vyhlášeno před dokončením stavby v příštím roce. Požadavkem bude, aby provozovatel parkové kavárny měl zkušenosti s podobným provozem a uměl zajistit vysokou úroveň zákaznického servisu,“ informoval primátor Jan Paparega.

Radnice počítá s tím, že provozovatel moderní kavárny zajistí široký výběr kávy, nápojů, dortů a dezertů a také pouliční jídlo, jako jsou sendviče, bagetky, tousty nebo saláty. Podmínkou výběrového řízení bude zřejmě i sezónní gastronomie, tedy zmrzlina, burčák, mošty a při chladném počasí polévky. Město zatím počítá s návrhem, aby kavárna byla v parku otevřená zhruba od konce dubna do konce září.

Vizualizace budoucí podoby parku Střed v Mostě.
Most začne hledat firmu na park Střed. Lidé mohou podpořit sázení nových stromů

Kavárna v parku Střed nebude jediným zařízením, které nechá město v roce 2022 vybudovat pro lepší gastroservis. Kvůli zvýšenému zájmu o jezero Most vznikne u hlavní pláže v pořadí už třetí modulový stánek s terasou, aby si návštěvníci rozlehlého rekreačního areálu mohli vybrat z rozmanitějšího sortimentu.

V příštím roce je v plánu také instalace nového stánku s občerstvením, terasou a sociálním zařízením u jezera Matylda, kde letos přibyla mola pro plavce.

Nový objekt s občerstvením a toaletami se připravuje i pro střed parku Šibeník, kde zabere část plochy ve Funparku. Vylepšené zázemí u lanového centra a rozhledny má sloužit centrálně pro celý Šibeník, kde je několik hřišť.

Park Střed
Park vznikal v letech 1971-1972 pod názvem Sadové náměstí, obsahoval tisíce keřů a stromů, kaskádové okrasné bazény, sochy, veřejné osvětlení a zázemí pro odpočinek. Areál, kolem kterého bydlí zhruba 14 tisíc lidí, navrhli koncem 60. let architekt Václav Krejčí a krajinář Otakar Kuča. Park patřil k nejnavštěvovanějším místům ve městě, ale od 90. let po vypuštění vody z bazénků se stal terčem vandalů a přestal plnit svou původní funkci.