Reportér Mosteckého deníku oslovil šest bank a jako potenciální vkladatel (občan) se zeptal, zda je možné v pokladně složit v hotovosti 180 tisíc korun a nechat je převést na cizí účet (statutární město Most), aniž by majitel účtu (statutární město Most) zjistil, kdo mu peníze dal.

Oslovené zaměstnance dotaz překvapil. V jedné bance se dokonce kvůli tomu sešli tři úředníci a telefonovali o radu. Závěry z jednání v jednotlivých bankách nebyly stejné.

Všechny banky se shodly, že kdo chce vložit v pokladně 180 tisíc korun, muší předložit občanský průkaz kvůli identifikaci. To je povinnost ze zákona u vkladů vyšších než 1 000 euro (zhruba 27 tisíc korun), což je součást mezinárodního boje proti praní špinavých peněz. Identifikační údaje vkladatele vloží pokladník do bankovního systému. Pro banku tedy není vkladatel anonymním dárcem. Jenže pokud si to vkladatel přeje, může zůstat anonymní pro toho, komu platí: zjednodušeně řečeno stačí v bance nevyplnit příslušnou kolonku a ve zprávě pro příjemce uvést jen účel platby, v našem případě „Vozka-MBA".

Ve čtyřech bankách garantovali, že při takovém postupu se příjemce jméno vkladatele nedozví. V dvou bankách ale dodali, že pokud příjemce (město) jejich banku požádá o jméno vkladatele (občan), banka vyhoví a jméno sdělí.

„To jsem ještě neslyšela. My bychom to nesdělili. Ten, kdo peníze složí, přece nemusí být jejich vlastník, ale někdo jím pověřený," uvedla pracovnice banky, kde by podle všeho identitu vkladatele ochránili.

V páté bance si úředník nebyl příliš jistý, zda může anonymitu před příjemcem zaručit, v šesté řekli, že banka nepřijímá vklad v hotovosti pro zaslání na účet v jiné bance.

Kdo za primátora zaplatil městu 180 tisíc, nemusel číslo příjmového účtu města složitě shánět. Není tajné. Je to tzv. povinně zveřejňovaná informace. Číslo je i na radničním webu. Je to 19-1041368359, kód banky 0800. „Účet slouží pro všechny platby, nedohodne-li se úřad s plátcem jinak," píše se na webu.