V ulici Československé lidové armády je rušno. Nedávno tam začala rekonstrukce památkově chráněné secesní budovy č.p. 1285. Je součástí zaniklých kasáren a po přestavbě bude sloužit osobám s duševním onemocněním a s různými typy demencí.
„Jsme ve fázi, kdy stále probíhají bourací a vyklízecí práce,“ řekl na stavbě projektový manažer Charity Most Martin Nitschke. Uvnitř budovy je frmol, prach a hluk. Dělníci osekávají omítku a odstraňují nevyhovující stropy, takže zdola je vidět krov. Podlaha v přízemí vypadá jako tankodrom. Parta vykopává starou kanalizaci a někde už položila nové trubky. Vidět jsou i první obnovované stropní konstrukce s rákosníky. Ubývá špatných trámů, které musejí pryč. Nahradí je odolnější, ukládané do připravených kapes.
Střecha zůstane, tu ještě stihl renovovat bývalý majitel. Budou se však dělat střešní okna, takže část krytiny se rozebere. Nahoře je v plánu také výměna hromosvodu a instalace lávek kvůli komínům, které poslouží jako větrací šachty. Tepelná čerpadla budou venku v odděleném prostoru, aby nerušila celistvost historické budovy. Kvůli ochraně jejího vnějšího vzhledu bude zateplení uvnitř. V interiéru se bude stavět i výtah.
Nouze není ani o překvapení. Stavaři například zjistili, že pod barákem je zřejmě původní velká odpadní jímka, která nebyla v plánech a museli ji odkopat. Našli v ní nárazníky zahrabané hlínou. „Bůhví jak dlouho to tam bylo,“ poznamenal manažer.
S budovou byly dlouho trable. Z historického interiéru nic nezbylo, ani kabely. Všechno se rozkradlo. Dovnitř pronikali bezdomovci a narkomani, kteří v prázdných místnostech přespávali. Letos v zimě si jeden tulák rozdělal v přízemí oheň z prken urvaných ze zabedněných oken. To se tu dělo běžně.
„Je dobře, že se to opravuje. Dřív to byla chlouba Mostu,“ řekla v sousedním parčíku seniorka, která u bývalých kasáren bydlí. „Několikrát v tom baráku hořelo a viděla jsem tam na kontrolách policisty,“ dodala.
Rekonstrukce, která zahrnuje i výstavbu parkoviště a oplocení, má skončit v létě příštího roku. „Uvidíme, jaká bude zima. Doufám, že ne moc krutá, aby chlapi mohli dělat,“ sdělil Nitschke.
Stavbu nelze uspěchat, protože musí respektovat památkovou ochranu. Řeší se třeba šambrány, což je vnější okrasné rámování oken, které se už rozpadá. Ve špatném stavu jsou i sochy na průčelí, které se budu obnovovat. Nitschke se zajímal o historické souvislosti, protože je rodák z Mostu. V muzeu si nechal najít dobové fotografie, aby zjistil, jak to dřív v lokalitě vypadalo. Byl tu třeba památník a vedle nádvoří pro vojenské slavnosti.
Zdevastovanou budovu Charita Most koupila v roce 2021. Přestavba objektu stojí 120 milionů korun, z toho 80 milionů zaplatí Evropská unie prostřednictvím Národního plánu obnovy, 12 milionů dal Ústecký kraj a 11 milionů poskytlo město Most. Dalším dárcem je německá charitativní organizace Renovabis.
„Zařízení nabídne celkem 24 lůžek v převážně jednolůžkových pokojích,“ sdělila Lucie Jehličková z Charity Most. Kromě zdravotní a sociální péče budou klientům k dispozici i terapeutické a volnočasové aktivity, které pomůžou zlepšit kvalitu jejich života. Klienty a personál do nepřetržitého provozu bude nezisková organizace přijímat v příštím roce. Žádané budou například zdravotní sestry. Charita využije svých zkušeností v oboru, protože poskytuje v regionu pečovatelské i ošetřovatelské služby
Organizace novým zařízením reaguje na zvýšenou poptávku po odborné péči o lidi s duševními poruchami a demencí, kdy je doslova každé lůžko dobré. „Je to velmi důležitý projekt,“ řekla náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará. V Mostě je lůžek nedostatek a ani charitní domov stačit nebude. Městská správa sociálních služeb dokáže uspokojit čtyři desítky klientů a soukromý Domov Alzheimer stovku. Na lůžka však čeká přes šedesát dalších lidí.
Podle odhadů odborníků bude lidí s demencí v Česku přibývat. Dnes jich je kolem 150 tisíc, ale v roce 2050 jich může být dvakrát víc. Jednou z hlavních příčin je stárnutí populace. Lidé s demencí se chovají zmateně, zapomínají běžné věci a venku bloudí. Péče v rodině je náročná. Proto roste zájem o specializované domovy s celodenní péčí.
Kasárna v Mostě
Bývalá jezdecká kasárna v Mostě vznikla v secesním slohu v letech 1906 – 1908. Jedná se o významný urbanistický celek, který uchovává původní městskou zástavbu z doby před výstavbou nového Mostu a v celém okrese je unikátem. Areál projektoval mostecký stavitel Friedrich Kny. Takzvaná Nová jezdecká kasárna jubilea císaře Františka Josefa I. se v roce 1927 přejmenovala na Nové jezdecké kasárny Štefánikovy.
Armáda komplex opustila v roce 1994 a získalo jej město. To nedokázalo najít využití a vše rozprodalo. Po privatizaci areál začal fungovat jako podnikatelská zóna s dílnami a lehkou výrobou. Některé budovy ale začaly víc chátrat, pronikali do nich bezdomovci, zloději kovů a narkomani a stavební úřad opakovaně vyzýval majitele k zajištění rizikových objektů.
Od konce roku 2013 je soubor 16 budov kulturní památkou. Objekty patří různým vlastníkům. Jeden z nich chtěl v roce 2014 budovat malometrážní byty, ale narazil na odpor obyvatel okolních domů, kteří se obávali vzniku ubytovny pro chudé. Majitel to dementoval, opravil střechu a po veřejném tlaku dům nabídl na prodej. Dnes patří Charitě Most.