Motto: "Má práce je i mým koníčkem"

Pana Kalibu jsme navštívili, protože společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Mosteckého deníku chceme najít nejšikovnějšího fachmana mosteckého regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Karel Kaliba vystřídal řadu povolání, než zakotvil u toho, co jej skutečně baví. Po absolvování umělecké školy se živí sochařinou a štukatérstvím. V ateliéru vytváří předlohy pro sochy odlévané z betonu na zakázku, ale často si se sochařskou hlínou hraje jen tak pro radost, to je taková jeho odměna po práci. Vznikl tak i vodník u nádrže, kterého k vodě postavil bez nároku na „honorář“ od místního obecního úřadu.

Aktuálně restauruje pomník svatého Jana Nepomuckého pro nedalekou obec Polerady. Pod jeho rukama už prošlo i několik historických domů v Teplicích, kterým navrátil dřívější vzhled, v Žatci, nebo třeba štít ústeckého muzea. Ten byl zničen při bombardování ve válce. Dochovaly se ale fotografie, díky kterým mohla vzniknout přesná kopie.

Pana Kaliby jsem se zeptala na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci stále vracejí?
Myslím, že je to v preciznosti odváděné práce. Lidem záleží na kvalitě a já se jim ji snažím dát.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
Miluju svoji rodinu, ženu i obě dcery. Takže se vždycky těším na ně.