Děda s berlí stojí frontu na dobití čipové karty MHD. „Do šestýho,“ řekne u přepážky a vsune pod sklo kartu a dvousetkorunovou bankovku. Děda dostává stvrzenku a nazpátek 160 korun. „Promiňte, ale proč si kupujete jízdné, když máte MHD zdarma. Tamhle na Prioru to píšou na plakátu,“ říkám seniorovi. „To jsou jenom kecy,“ odpoví děda. S volební reklamou „Podařilo se a zachováme: MHD pro děti a důchodce nad 65 let zdarma“ láká voliče Sdružení Mostečané Mostu. „Ti toho napíšou. A vy tomu věříte?“ ozve se v davu ženský hlas.

Slogan překvapil řadu lidí. Kontaktovali i magistrát, aby vysvětlil, jak jezdit zadarmo. Úřad ovládaný sdružením diplomaticky připouští, že zadarmo není vlastně zadarmo.

„V souvislosti s opakovanými dotazy na systém zvýhodněného jízdného v MHD pro občany od 65 let věku byla zpracována podrobná informace pro cestující veřejnost,“ oznámil magistrát na svém webu. Místo vlastního vysvětlení odkazuje na web dopravního podniku, kde je úplné znění smluvních přepravních podmínek. Ty informují, že za nahrání bezplatného 30denního jízdného se seniorům účtuje pokaždé manipulační poplatek 40 korun. Podle kritiků tak MHD není zdarma.

„Není to fér, když někdo tvrdí něco, co není pravda, zvlášť když je to politický subjekt, který řídí chod města a chce opět uspět u voleb,“ říká Jaroslav Horák z Mostu.

Podle primátora a lídra sdružení Vlastimila Vozky se nejedná o klamavou reklamu. „Je to zástupný problém, který někdo zpolitizoval,“ tvrdí. Senioři platí poplatek už od září 2009 a nikdo si až do voleb nestěžoval. „A najednou je 40 korun zásadní problém,“ tvrdí Vozka. Podle něj je to zanedbatelná suma, kterou platí senioři dopravnímu podniku za administrativní úkon.

„Oni zaplatí poplatek podniku, ale všechny jízdy za ně platí město,“ říká Vozka. Podle něj město hradí dopravci 420 korun měsíčně za každého seniora, který se za čtyřicet korun registruje.

„Jde o princip“

V ulicích oslovuji při anketě šest seniorů, zda jim vadí, že sdružení hlásá MHD pro důchodce nad 65 let zdarma, ikdyž to není pravda. Všichni sdružení hájí. „Mě to nevadí. Jsem za tu službu vděčná.“ – „Není to sice zadarmo, ale 40 korun je málo. Co si za to dneska koupíte?“ – „40 korun, to je skoro nic.“ – „40 korun to je skoro zadarmo!“ – „Most byl na tom vždycky dobře. V Chomutově platí lidé od 60 do 70 let 302 korun měsíčně.“

Školáci jezdící opravdu zdarma jsou přísnější. Všech šest oslovených teenagerů řeklo, že by jim vadilo, kdyby museli platit 40 Kč a někdo by tvrdil, že mají MHD zdarma. „40 korun jsou peníze. Ročně to navíc dělá 480 korun,“ shodli se. „Nejde o peníze, jde o princip,“ říká 15letý Milan.