Že je situace na dětských hřištích čím dál horší, potvrzuje také zástupce ředitele litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

„Když vzroste cena železa, ztrácejí se kusy prolézaček. Vandalové zas ničí vybavení sportovišť a podnapilé osoby se v noci chodí na hřiště bavit a pak zde přespávají,“ popsal situaci Urban. „Setkáváme se s tímto snad denně,“ dodal.

V realitě to tedy bude vypadat tak, že na vybraná hřiště budou umístěny jak kamery, tak i elektronická zabezpečovací signalizace, což jsou například pohybová čidla.

Přes den budou hřiště pod dohledem kamer, v noci pohybové čidlo zareaguje na přítomnost osoby, zapne kamery a ty pak záznam nahrají.

Kamery i signalizace budou neustále napojeni na pult centrální ochrany městské policie. Po aktivaci kamer přijede na místo hlídka strážníků během několika minut.

V první etapě zabezpečování přibudou kamery na nejproblémovějších místech. Postupně bude pod neustálým dohledem strážníků jedenáct dětských hřišť a sportovišť.

„Na elektronickou ochranu všech jedenácti hřišť je zapotřebí zhruba 700 tisíc korun,“ informoval Deník starosta Litvínova Milan Štovíček. Město neuhradí vše samo, využije sponzorský dar.

Minulý týden město Litvínov dostalo od společnosti United Energy 150 tisíc korun jako příspěvek na zajištění hřišť. „Nejen podpora vzdělávání, sociální oblasti a volnočasových aktivit, ale i zlepšení kvality života a bezpečnost místních obyvatel patří mezi naše priority,“ řekl při předávání daru Milan Boháček z United Energy, která vlastní teplárnu v Komořanech u Mostu.

Pavlína Nevrlá