Opatření spočívá v pěší hlídkové činnosti strážníků městské policie a asistentů prevence kriminality ve vybraných lokalitách, zároveň také v monitorování problémových lokalit zaměstnanci nového operačního střediska se zobrazovací stěnou. Dva operátoři kamerového systému se po celou směnu zaměřují na monitorování problémových lokalit a dohlíží na veřejný pořádek v době, kdy jsou lidé více venku.

„Chci, aby se strážníci i operátoři kamerového systému zaměřili zejména na veřejný pořádek, to znamená popíjení alkoholu na veřejném prostranství, znečišťování veřejného prostranství, odkládání odpadu ke kontejnerům, v noci pak porušování nočního klidu v okolí restaurací nebo vyndávání odpadu z kontejnerů,“ popisuje letní opatření ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Konkrétní úseky, na které je opatření orientováno, byly vybrány na základě zkušeností Městské policie Most a mapy kriminality. Takže třeba ve Stovkách jsou pěší hlídky strážníků nepřetržitě, ve dne i v noci. Ostatní lokality v nočních hodinách pokrývají motohlídky, které přejíždějí mezi stanovenými lokalitami, kdy strážníci vystoupí z vozidla a vykonají pěší obchůzku.

Na volnočasové areály se zaměřují strážníci na motocyklech a cyklohlídky. „Cyklohlídky a motocyklohlídky vyjíždějí v letních měsících téměř denně, samozřejmě s ohledem na počasí. Výhodou je, že se dostanou na místa, na která se nedostanou motohlídky s auty,“ doplnil Jaroslav Hrvol.

Přímo v bytových domech a jejich okolí v sociálně vyloučených lokalitách mohou nově pomoci správci domů – preventisté. Tento nový program města Mostu přispívá společenstvím vlastníků jednotek nebo družstvům na zaměstnávání preventistů.

Správci domů – preventisté budou úzce spolupracovat s městskou policií a asistenty prevence kriminality s cílem zvýšit bezpečnost a zajistit pořádek v bytových domech a jejich okolí a zároveň zlepšit životní podmínky obyvatel problémových lokalit, a to nejen v letních měsících.

Jednou z problémových, takzvaných vyloučených lokalit je i Javorová ulice, konkrétně okolí bloku 525. Aby mohli městští policisté efektivněji plnit své úkoly a zároveň přispěli ke zlepšení bezpečnosti a pocitu bezpečí obyvatel, budou mít nově pro své pěší hlídky k dispozici zázemí ve společných prostorách v přízemí č. p. 3107, které je součástí bloku č. 525.

Stovka

Slovem Stovka (nebo také Stovky) se označuje obytná lokalita na mostecké třídě Budovatelů. Jedná se o řadový komplex čtyř obytných cihlových budov o půdorysu písmene E. Jednotlivé bloky pod čísly 89 až 100 tvoří zónu s vysokým podílem dlouhodobě nezaměstnaných, osob v hmotné nouzi a řadou patologických sociálních jevů.

close Mostecké Stovky jsou problémovou lokalitou. info Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý zoom_in Mostecké Stovky jsou problémovou lokalitou.

Bloky 95 až 100 byly mezi sociálně vyloučené lokality zařazeny v roce 2006. V lokalitě, která sahá až k okraji centra Mostu, žije zhruba tři tisíce lidí. Sídliště je součástí čtvrti Podžatecká a vznikalo od 50. let jako nový Most. Mezi jednotlivými propojenými bloky jsou otevřené dvory.

Původně zde bydleli zaměstnanci průmyslových podniků a topilo se uhlím. Řada obyvatel se postupně stěhovala do novějších paneláků a v uvolněných bytech přibývalo Romů. Po privatizaci bytového fondu se začalo s byty obchodovat, což způsobilo další migraci a napětí v občanském soužití.

Mohlo by vás také zajímat: Delegace přijíždějí, odjíždějí. Zdevastované paneláky stojí v Janově dál

Janov v době návštěvy prezidenta a jeho návštěva Jezeří. | Video: Martin Vokurka