Příkladem šla opět seniorka Zdeňka Hadrabová. I když má berle, u voleb být musela. „Jsem ze staré školy, vím, co se sluší a patří," sdělila.

Mnozí stále váhají. Neví, koho nebo proč volit. „Já mám jasno. Budu volit čéesesďáky!" svěřila se 49letá Jitka. U školního klubu vymalované lomské základní školy žádné fronty voličů nestály. „Tady bývá volební účast nižší," řekl Václav Doležal, předseda okrskové volební komise.

Zato v mosteckém Chánově bylo kolem 15. hodiny rušno i na ulicích. Do jediné volební místnosti ve škole přicházely davy, celé rodiny vedené hlavně matkami. Uvnitř vznikla zácpa a starší děti musely na chodbu. „Já jsem z toho úplně na větvi," řekl člen komise Karel Holub, který tolik lidí u voleb už dlouho neviděl. Několik místních se svěřilo, že volí ČSSD a Zemanovce. „Chceme se mít dobře," řekla jedna z obyvatelek.

V Patokryjích, kde je 359 voličů a k urně chodí přes kancelář starosty, vládla klidná a rodinná atmosféra.

„Účast je zatím dobrá," řekl předseda komise František Ernest. Hodinu a čtvrt po zahájení voleb hlasovalo 12 procent patokryjských voličů. Až se dnes ve 14 hodin volební místnost v obecním úřadě zavře, nebude počítání hlasů tak snadné a rychlé jako při volbě prezidenta, protože stran je hodně a navíc se kroužkováním dávají preferenční hlasy.

Úřady měly na zorganizování voleb méně času než obvykle, protože se konají o půl roku dřív. „Bylo to ve větším kvapíku," shrnula přípravy mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.