Nejrozšířenější drogou na Mostecku je pervitin a marihuana. Ta je pěstována velkokapacitně. „Růst podporují hnojiva, která pěstitelé vpravují rovnou do rostlin. Toxiny z hnojiv se pak dostanou do těla," varuje Šlapka. „Já za těch patnáct let tvrdím, že je to prvodroga, která je vstupenkou k tvrdším drogám a k jiné společnosti," vyvrací řeči o nízké nebezpečnosti marihuany.

Součástí Mostu k naději je i centrum pro rodinu a následnou péči, které funguje už jeden rok. Projekt je financován prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu. „Výsledky nejsou vidět hned, ale postupujeme krok za krokem. Povedlo se nám získat důvěru Romů hlavně z Chánova. Máme z toho radost. Je to důsledek dlouhotrvající terénní práce," řekla Dagmar Jandová, vedoucí programu.

Drogová scéna na Mostecku se podle Šlapky ustálila. Omezuje se šíření patologických změn. Organizace se nesnaží drogy zakazovat, ale ukazovat spíše jejich následky. Línka duševní tísně díky vedení města, zastupitelstvu a několika podnikům stále funguje. V tomto roce rozhodně nezanikne, i když je teď v omezeném provozu kvůli nedostatku financí.

Dvacet až třicet procent klientů K- Centra se po čase vrací do běžného života mezi své blízké. Práce zaměstnanců sdružení je přímo závislá na na státním rozpočtu. Možná budou muset v příštím roce žádat města a obce o půjčku na první tři měsíce.

MILOSLAVA PÜSCHELOVÁ