Mostecké K-centrum v minulém roce poskytovalo své služby 438 uživatelům drog. „Navíc poskytujeme také poradenství pro rodiny a blízké osoby uživatelů," doplňuje vedoucí programu mosteckého K-centra Dagmar Jandová.

V Teplicích pomoci K-centra využívá bezmála 400 drogově závislých. Na jeho provoz letos přispěl kraj oproti roku 2011 o 120 tisíc korun méně. „K-centrum příští rok pravděpodobně skončí. Doteď jsme ho dotovali z toho, co jsme vydělali v jiných službách, už to ale není udržitelné," uvedl pro ČTK adiktolog Josef Radimecký ze sdružení White light.

V případě, že by došlo k zániku centra v Teplicích, někteří jeho klienti by vyhledávali pomoc v Mostě. „Tuto zkušenost máme, projevuje se to napříč Ústeckým krajem. Pokud jsou služby nevyhovující nebo vůbec nejsou, cestují uživatelé do jiných měst," popisuje Dagmar Jandová.

Na větší nápor nových lidí ovšem nejsou v Mostě připraveni. Mohlo by dojít k vyčerpání veškerého poskytovaného zdravotnického materiálu, který by kvůli stále nižšímu příjmu peněz nemohl být doplňován. „Došlo by také k naprostému vyčerpání zaměstnanců," dodává Dagmar Jandová.

Podle člena výboru pro zdravotnictví krajského zastupitelstva Tomáše Kříže není pro lepší financování služeb pro drogově závislé politická vůle. „Bohužel se mi nepodařilo přesvědčit kolegy, že peníze na tyto služby jsou mimořádně potřebné s ohledem na to, jak je náš kraj situovaný," řekl ČTK Kříž.

Dagmar Jandová upozorňuje na alarmující stav počtu drogově závislých v Ústeckém kraji, po Praze jich tu žije nejvíce. Ve výdajích na programy pro drogově závislé je ale Ústecký kraj na posledním místě.