Hana Vodrážková byla v roce 2003 na mateřské dovolené. Podobně jako mnoho jiných matek cítila, že jí něco chybí. Kontakt se společností, další vzdělávání nebo třeba prostor pro setkávání s jinými maminkami. „V pronajaté malé místnosti s jedním zaměstnancem v domě dětí jsem založila mateřské centrum. Tým lidí se začal rozrůstat a spolu s tím i nabízené služby,“ popisuje Hana Vodrážková, která vystudovala fyzioterapii se specializací na zdravý životní styl.

Její projekt se začal postupem let rozrůstat o vzdělávací, dobrovolnickou i sociální oblast. „Podařilo se nám získat novou budovu od města a peníze od sponzorů, takže jsme přidali i plavecké centrum sloužící pro kojence, zdravotní plavání i aerobic. Momentálně se chceme více zaměřit na spolupráci se zahraničními partnery a letos spustíme už sedmé centrum pro mladé, aby více jezdili do ciziny,“ podotýká Vodrážková.

GrafikaZdroj: reprofoto

RADKA momentálně působí na čtyřech pracovištích v blízkém regionu, zaměstnává 40 žen a má obrat přes 10 milionů korun ročně. V nedalekém Klášterci otevřela RADKA pro děti jesle se sociálními službami a službami pro rodinu.

„Naše sociální pracovnice také jezdí pomáhat do terénu rodinám a nezaměstnaným, kteří se dostali do tíživé životní situace,“ dodává Vodrážková, pro kterou mohou všichni zájemci hlasovat na webu zenaregionu.cz.

Anketa probíhá od 1. července do 31. srpna a za Ústecký kraj se o přízeň hlasujících uchází celkem deset žen. S jejich příběhy se můžete seznámit na webu soutěže. Ženou regionu se pak stane osobnost s nejvyšším počtem platných hlasů. „Cílem soutěže je více se věnovat příběhům nominovaných žen a podrobně s nimi seznámit co nejširší veřejnost, přitáhnout k nim pozornost médií, eventuálních sponzorů i veřejné samosprávy,“ připomíná zakladatelka projektu Žena regionu Denisa Kalivodová s tím, že nominované ženy dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají ostatním a ještě při tom všem zvládají péči o rodinu.

Regionální vítězky ze všech čtrnácti krajů budou postupně oceněny od 4. září do 22. října v rámci regionálních galavečerů v jednotlivých krajích. Vyvrcholením soutěže bude v říjnu slavnostní večer, na kterém dojde k vyhlášení absolutní vítězky ankety s nejvyšším počtem hlasů a k udělení Ceny odborné poroty, Ceny Senátu Parlamentu ČR a Ceny Asociace krajů ČR, které akci zaštiťují.

Mezi nominovanými je například i ředitelka školy v sociálně vyloučené lokalitě v Neštěmicích v Ústí nad Labem Marie Čápová. „Je důležité, aby byl člověk vzdělaný a mohl si utvořit svůj vlastní názor. Jakmile tomu tak není, je pak velmi snadné s člověkem manipulovat, což považuji za největší hrozbu,“ podotýká úspěšná ředitelka.

Vítězkami uplynulých ročníků se staly například majitelka dětského hospice Sylva Vartová, ředitelka Nadačního fondu Šance onkoláčkům Lenka Klasnová nebo zakladatelka neziskové organizace Pro Matěje Andrea Kulová.