Sedmadvacetiletý Jan z Mostu absolvoval před čtyřmi lety dva počítačové kurzy. Měl si rychleji najít práci. Jenže ji stále nemá. „Patřím k těm, kterým rekvalifikace nepomohly,“ řekl včera Deníku na chodbě úřadu práce. Takových lidí je mnohem víc. „Rekvalifikovat lidi je dobré, ale na Mostecku bych byl opatrnější, protože práce není dost a hodně lidí chce zůstat na pracáku,“ dodal 24letý Václav, bývalý živnostník, který shání práci už druhý měsíc. Nezaměstnaní využívají toho, že při rekvalifikaci mají vyšší podporu.
V roce 2000 získal Nobelovou cenu za ekonomii profesor Univerzity Chicago James Heckman. Jeho výzkum prokázal chyby v boji s nezaměstnaností. Mimo jiné zjistil, že celkový přínos rekvalifikací a dalších sociálních programů je ve světě velmi malý, protože jejich plánování vychází z nepřesných dat a podceňuje skutečné potřeby jednotlivců a společnosti.
Mostecký úřad práce přitom vždy tvrdil, a říká to i teď, že jeho programy jsou úspěšné. Odvolává se na tu druhou velkou skupinu, na lidi, kterým projekty pomohly. Argumentuje například příběhem nevyučené 35leté přadleny Jitky. Po mateřské byla zoufalá. Pak ale v projektu pro znevýhodněné nezaměstnané dostala osobního poradce a začala se rekvalifikovat na kadeřnici. Kurz, placený EU, ale nedokončila, protože v projektu dostala dotované místo uklízečky.
Podle úřadu loni našlo práci přes polovinu rekvalifikovaných. Kurzy zahájilo 905 lidí, dokončilo 766. Nejúspěšnější byli noví řidiči a svářeči: práci našlo do šesti měsíců až 84% rekvalifikantů. Do tří měsíců po rekvalifikaci se uplatnilo 58% pedikérek, manikérek a masérů.
„V roce 2009 plynulo na rekvalifikace 11,8 milionu korun, loni 15,8 milionu korun,“ informovala mluvčí úřadu práce Eva Maříková.
Z analýzy úřadu vyplývá, že při hledání nového zaměstnání byli úspěšnější absolventi individuálních specifických kurzů, jako je například řidič elektrovozíku, zemních strojů, svářeči nebo manikérky a pedikérky.
Uplatnění na trhu práce našla třetina lidí, kteří dokončili skupinové specifické kurzy. Nejúspěšnější byli absolventi kurzů sociálních služeb, kteří se uplatnili v 66%. Zedníci měli do půl roku po ukončení rekvalifikace 50procentní úspěšnost, 33% úspěšnost zámečníci a 48% úspěšnost absolventi kurzů administrativy, logistiky a projektového manažerství.
Úspěšnost, o které úřad hovoří, je pro něj v době hospodářské recese překvapením. „V době, kdy práce bylo dostatek, jsme nikdy takový efekt neměli,“ řekl ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý.