Petici sepsali občané, kteří bydlí v domech Krušnohoru. Podepsalo ji celkem 3 125 lidí. Petenti po Bohuslavu Sobotkovi požadovali, aby začal řešit každodenní problémy slušných obyvatel. „Hlavním problémem v našem městě je soužití s cikánskou menšinou. Cikánské rodiny jsou neúměrně hlučné, extrémně sprosté. Nemůžeme si jít sednou na lavičku do parku, bojíme se," stojí v petici. Její autoři považují za jeden z nejdůležitějších kroků do budoucna, aby si mohli určit své sousedy.

Premiér petentům zaslal před pár dny dopis. „Jsem si vědom závažnosti a vyhrocenosti vámi popisované situace způsobené zejména dlouhá léta neřešenými nebo nedostatečně řešenými problémy integrace romské menšiny," napsal Bohuslav Sobotka. Dodal, že jeho vláda přijala již několik legislativních opatření a upozornil, že se s ohledem na citlivost problematiky jedná o pomalý proces.

Petice nyní poputuje k ministrům, konkrétně k ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi a ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové. „Postupuji jim tuto petici k vyjádření a k návrhu řešení. Samozřejmě budu další postup bedlivě sledovat," doplnil Sobotka.

Odpověď na mosteckou petici se prakticky shoduje s reakcí na petici, kterou před pár měsíci sepsali předsedové samospráv a společenství vlastníků Krušnohoru na litvínovském sídlišti Janov ze stejného důvodu. Také tu poté dostali na stůl Jiří Dienstbier a Michaela Marksová, přičemž oba od té doby Litvínov navštívili. Dienstbier zamířil přímo do Janova.

„Nadšený z odpovědi pana premiéra nejsem. Je vlastně stejná jako ta pro Janov. My nechceme dopadnout jako v Janově, proto už teď upozorňujeme na tu situaci," řekl Mosteckému deníku předseda petičního výboru Michal Tomko. Další vývoj v řešení petice si netroufá odhadovat. „Nevím. Doufám však, že se k nám připojí i další města."