VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsem gay, ne exot, říká Mostečan, jenž obsadil druhé místo v soutěži Gayman

Most – Jeho pronikavě modré oči upoutají každého. Mnoha ženám se z nich určitě takzvaně podlamují kolena. Mají ale smůlu. Šestadvacetiletého Ladislava Ágha z Mostu zajímají jen muži. Patří mezi homosexuály, kteří se svou orientací nijak netají, což dokázal i účastí v letošním ročníku tradiční soutěže Gayman Česka a Slovenska o nejsympatičtějšího gaye. Ve finále pořádně zabodoval. Byl druhý a získal i titul Gayman Sympatie, o kterém rozhodovali hosté slavnostního vyhlašování. Díky tomuto úspěchu se dá očekávat, že bude „více na očích", proto si dal úkol. „Chci homosexuály víc prezentovat," říká Ladislav Ágh v otevřeném rozhovoru pro Mostecký deník.

4.10.2015
SDÍLEJ:

Ladislav Ágh.Foto: archiv Ladislava Ágha

Být druhý znamená mít radost, že se člověk dostal tak vysoko, nebo zklamání, že k nejvyššímu stupínku chyběl jen takový krůček?
Zklamání necítím vůbec. K přihlášení do soutěže mě ukecal kamarád, který se nakonec nezúčastnil. Přemluvil mě. Znali jsme se jen přes Facebook a on navrhl, že casting soutěže by mohla být dobrá příležitost, abychom se poznali osobně. Tak jsem kývl. Vůbec jsem nečekal, že někam postoupím. Přijel jsem tam absolutně nepřipravený, neostříhaný. Když jsem se dozvěděl, že jdu do finále, byl jsem v šoku. Takže už tohle byl pro mě velký úspěch. Nikdy jsem si o sobě nemyslel, že bych mohl uspět v takové soutěži. Po tom castingu jsem si tedy řekl, že ať už to dopadne jakkoli, já už svůj úspěch mám.

Kolik bylo finalistů?
Původně nás bylo osm. Jeden se nakonec nezúčastnil…

… Přišlo se na to, že není gay?
Ne, to ne. Odstěhoval se do Kanady, takže nemohl soutěžit.

Stal jste se také Gaymanem Sympatie. O tom rozhodl kdo?
Celkového Gaymana volí přítomná porota. Gaymana Sympatie všichni hosté, kteří byli na tom vyhlašování přítomní.

Jaký je průběh finále? Také má několik disciplín?
Čekali nás čtyři disciplíny. Byla tam módní přehlídka. Pak jsme museli odpovídat na otázku poroty. Mě se ptali, co bych udělal, aby se lidé dívali na homosexuály jinak, aby je podporovali. Zůstal jsem civět a nevěděl, co říct. Nakonec jsem odpověděl, že je potřeba tuto skupinu lidí více a lépe prezentovat. Třetí disciplínou byla promenáda ve spodním prádle. Poslední byla volná disciplína. Ta mi nevyšla, protože jsem měl připravený tanec s kamarádkou, která mi to ale na poslední chvíli odřekla. Takže jsem tančil sám. Hodnocené to ale bylo docela dobře.

Nedávno se konal další ročník soutěže Muž roku. V ní se finalisté mordují v posilovně, aby upoutali svými svaly. Měl jste to stejně?
Já se netrápil v posilovně, chodil jsem do solárka. Byl jsem tam snad obden. Na fotkách ze soutěže je vidět, že jsem absolutně nejtmavší. V posilovně jsem nikdy nebyl.

Vzhledem k vaší účasti v soutěži i k tomu, jak mluvíte, předpokládám, že nemáte před nikým problém přiznat, že jste gay.
Nemám, netajím se tím. Nikdy jsem se za to nestyděl.

Kdy jste si uvědomil, že jste homosexuál?
Vyrůstal jsem se sestřenkami a celkem brzy se objevovaly náznaky, že se mi líbí stejné pohlaví. Oficiálně jsem s tím vyrukoval v patnácti. Tehdy jsem to řekl rodině a všem kolem mě.

Jaké bylo to oznamování nejbližším? Mnoho homosexuálů o tom mluví jako o vůbec nejtěžším kroku.
S mamkou jsme se tehdy o něčem dohadovali po SMSkách a já jí to najednou vpálil. Chvilku nic a pak mi přišla zpráva, že se tím vůbec nic nemění, že mě má pořád stejně ráda. Ta kladná reakce mě možná i překvapila. Ostatní z rodiny to věděli, tušili, ale nikdo se mě neptal. Každý to pak vzal tak nějak automaticky. Nezaznamenal jsem žádný odstup.

A zažil jste někdy situaci, že by se k vám kvůli tomu někdo otočil zády? Kamarád, zaměstnavatel.
Vyloženě s tímhle jsem se nikdy nesetkal. Spíš jde o reakce na veřejnosti. Třeba když jsem byl někde s přítelem, tak okolí nás neustále pozorovalo. To je nepříjemné. Tady v Mostě jsme šli jednou po ulici a z recese se objímali. Každý se otočil. Mnoho lidí kroutilo hlavou. A právě tohle bych chtěl alespoň trochu změnit. Po té otázce poroty, o které jsem už mluvil, jsem si dal za úkol, že budu homosexuály víc prezentovat. Jsem gay, ne exot. Když půjdou po ulici dva kluci nebo dvě holky, tak jsou v podstatě atrakcí. Jedině v Praze už je to trochu jiné.

A nelákalo vás někdy přestěhovat se do Prahy?
Odstěhovat se někam jenom kvůli tomu, abych mohl být svůj, je hloupost. Mám tady rodinu, přátele. Praha je strašně rychlá. Nejsem pro život, abych se pořád jen za něčím honil a měl třeba dvě práce jenom kvůli tomu, abych zaplatil za bydlení. Chci mít i čas trochu žít. Proto zůstávám tady. Jsem tady spokojený.

Máte teď partnera?
Nemám. Jsem už rok sám. Měl jsem sedmiletý vztah, byli jsme i registrovaní, ale bohužel ztroskotal. Pak jsem si našel dalšího přítele, šel jsem s ním do Německa, ale také to nevydrželo. Teď nikoho nehledám a říkám, že co má přijít, přijde.

Měl jste někdy partnerku?
Ano. Někdy v patnácti letech. Chodili jsme spolu se vším všudy ještě předtím, než jsem všem řekl pravdu.

I jí? Stále jste spolu chodili, když jste řekl, že jste homosexuál?
V té době už jsme spolu nebyli. Ona si našla jiného a rozešla se se mnou, což pro mě byla úleva. Uměl jsem ji milovat, ale začínali jsme sexuálně žít a já najednou něco postrádal. Definitivně jsem se tak utvrdil v tom, že jsem gay.

Co z vašeho pohledu nemá žena a má muž? Co vám u ženy schází?
Třeba ten stisk, pořádné objetí při usínání. Mít kolem sebe velkou ruku, která vás drží.

Je těžké najít si partnera?
Opravdu pravý a jedinečný partner se hledá těžko, což je stejné i u heterosexuálních párů. Jinak ale u nás také přeskakují jiskry. Máme výhodu, že se poznáme. Stačí se podívat do očí a víte. Takže někoho najít problém není.

Ustálilo se, že homosexuálů jsou čtyři procenta. Souhlasíte?
Myslím, že to číslo je daleko vyšší. Je hodně kluků i holek, kteří to z různých důvodů tají. Znám několik takových lidí. Na jednu stranu se hrozně trápí. Na druhou se děsí toho, jak pravdu přijme okolí. Kdyby se všichni přiznali, tak to číslo by bylo opravdu mnohem vyšší. Jenom když vezmu v potaz tady náš sever, tak vím, že je nás tu spousta.

Máte na Mostecku nějaké místo, kde se scházíte?
Žádné takové místo nemáme. V Mostě by měla za pár týdnů začít fungovat diskotéka. Nejde z toho ale udělat gay klub, protože by se to pak neuživilo, nepřišli by tam totiž normální lidé kvůli předsudkům, že by si pak o nich všichni mysleli, že jsou homosexuálové.

Překvapuje mě slyšet od vás označení „normální".
Já to beru z pohledu heterosexuálů. Přijde mi to lepší než říkat pořád slovo „heterosexuální".

V současné době se hodně řeší, zda by homosexuálové měli mít právo adoptovat děti. Co si o tom myslíte?
Vím, že homosexuální rodina dokáže dítěti vytvořit krásné zázemí, ale musíme si přiznat, že na něco takového není společnost připravená a dítě by pak mohlo trpět třeba posloucháním narážek.

Balí vás ženy?
Ano, hodně. Balí mě dokonce i ty, které vědí, že jsem gay. Zkoušejí, jestli náhodou nepodlehnu. Někdy je to zajímavé, někdy už radši utíkám.

A jak těm, které nevědí, že jste gay, řeknete, že mají smůlu?
Většinou je se mnou někdo, kdo to na mě práskne, což je výhoda, protože když se mnou žena flirtuje, tak já zčervenám a mám hroznou trému.

Co odpovídáte na klasické otázky: Ty jsi teplej, jo? Proč jako?
Když mi někdo takovou otázku položí, tak okamžitě zvážním a řeknu: Ano.

Po soutěžích, jako jsou třeba Miss nebo Muž roku, dostávají ti nejúspěšnější pracovní nabídky. Co vy? Ozval se vám už někdo po Gaymanovi?
Už jsem několik nabídek dostal. Jednu hned druhý den z Dubaje. Teď je to v jednání. Stejně tak i modelingová nabídka z Prahy.

(zleva) První vicegayman Ladislav Ágh, vítěz letošního ročníku Marek Gajdoš a druhý vicegayman Michal Bogdan.

(zleva) První vicegayman Ladislav Ágh, vítěz letošního ročníku Marek Gajdoš a druhý vicegayman Michal Bogdan.

Autor: Monika Gordíková

4.10.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 18 000 Kč

Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK, PŘÍPRAVÁŘ, SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ZÁMEČNÍK, PŘÍPRAVÁŘ, SVÁŘEČ, - ŘP sk. B, Zaměstnanecké výhody: zajištěna doprava do zaměstnání, HLÁSIT SE: Kalita František, tel.: 702155495, e-mail: kalita.frantisek@seznam.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Fkf s.r.o., 434 01 Most 1. Informace: František Kalita, +420 702 155 495.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři zemědělských, průmyslových a jiných strojů a zařízení MECHANIK STAVEBNÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANIK STAVEBNÍCH STROJŮ, Půjčovna stavebních strojů hledá do svého týmu posilu na pozici „mechanik stavebních strojů“:, Vyučen v oboru automechanik a opravář stavebních a zemědělských strojů., Praxe v opravárenství zemědělské, stavební nebo automobilové techniky., Zkušenosti s opravami stojů Caterpillar výhodou., Samostatnost, flexibilita, dobré vystupování, technické zaměření., Uživatelská práce s PC., ŘP minimálně skup. B, vyšší skupiny výhodou., Zaměstnanecké výhody: prémie, HLÁSIT SE: Bc. Petr Klouček tel.: 774880194, email: p.kloucek@marent.cz - životopis, osobně na adrese Třebušická 64, Most-Komořany. Pracoviště: Půjčovna marent s.r.o., Třebušická, č.p. 64, 434 01 Most 1. Informace: Petr Klouček, +420 774 880 194.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru OBSLUHA STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OBSLUHA STROJE VHODNÉ I PRO OZP, NÁPLŇ PRÁCE, - obsluha a řízení strojního zařízení na zpracování papíru a kartonáže, - čištění a základní údržba technického vybavení, - zaznamenávání výsledků práce na TPV a do PC, - zodpovědnost za 1. vyrobený kus, - zodpovědný přístup za svěřený úsek, POŽADUJEME, - manuální zručnost, - přesnost a preciznost práce, - technické myšlení, - aktivní přístup k plnění úkolů, - praxe min. 1 rok na výrobním stroji (znalost nastavení a obsluha stroje), POZNÁMKA, - jedná se o fyzicky náročnou práci , Místo výkonu práce, - Nádražní 557, Litvínov 436 01 , HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Pedagog volného času 8 500 Kč

Pedagogové volného času VOLNOČASOVÝ PEDAGOG - DRUŽINÁŘ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VOLNOČASOVÝ PEDAGOG - DRUŽINÁŘ, Hledáme aktivního, pozitivního a klidného člověka se srdcem na dlani, který má obrovské množství trpělivosti a empatie., Jedná se o asistentskou pozici k dítěti jako podpůrné opatření., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, zaměstnanecké školné, příspěvek na vzdělání, HLÁSIT SE: Břečková Šeinerová Dita Mgr., tel.: 602 552 099, e-mail: breckova@amaschool.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Ama school - základní škola a mateřská škola montessori o.p.s. - 1, Široký vrch, č.p. 363, 434 01 Most 1. Informace: Dita Břečková Šeinerová, +420 602 552 099.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dny vína na Benediktu v Mostě.

Na Benedikt se v polovině dubna opět sjedou vinaři z celé republiky

Ilustrační foto.

Ústecký kraj podpoří dobrovolné hasiče miliony korun

Děti z domovů si mohou užít letní tábory či kurzy zpívání

Ústecký kraj, Most - Nadační fond pomůže dětským domovům a dalším organizacím.

Sever Čech v noci opět sevřely mrazy. Má se postupně oteplovat

Severní Čechy - Česká republika má za sebou další mrazivou noc, přestože po ní následuje první jarní den, padly teplotní rekordy na 23 ze 147 stanic, které měří aspoň 30 let.

Jeřábkovou nejde nahradit, láteří reprezentační kouč Bašný

Most – České házenkářky čeká kvalifikační dvojutkání s Dánskem o postup na mistrovství Evropy. Češky se budou muset obejít bez mostecké kanonýrky Markéty Jeřábkové, která je po operaci kolene.  

FOTO: V Mostě vznikla „nacistezka“. Jejímu autorovi hrozí až pět let vězení

Most - Policie řeší na podnět Deníku turistickou bizarnost. 400 metrů cesty doprovázejí svastiky a další malůvky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT