ČSSD však stále nechce ani odkrýt, kdo bude novým hejtmanem. Jeho jméno zveřejní až těsně před středečním zastupitelstvem.

Sociální demokracie navrhla ODS tři místa v radě. V pondělí padla varianta, že by občanští demokraté získali také křeslo náměstka hejtmana. V krajské radě má zasednout některý odpadlík z hnutí Severočeši.cz. Jediným je v současné době Mirko Bernas. Šéf krajské ČSSD Petr Benda řekl, že v případě souhlasu ODS bude radním právě Bernas.

Lídr kandidátky občanských demokratů Jiří Šulc sdělil, že balíček dohod předloží v úterý vyjednávací tým ODS krajským orgánům strany.
„Pokud dohodu schválí, tak jí ve středu před konáním zastupitelstva podepíšeme,“ podotkl Šulc. Podle Bendy už žádná korekce není možná. „Pokud se nedomluvíme na spolupráci, tak by se muselo začít jednat znovu,“ uvedl Benda.

Některým sociálním demokratům se však spolupráce s ODS a přeběhlíkem Mirko Bernasem nelíbí. Děčínský okresní výkonný výbor dokonce přijal v sobotu usnesení, ve kterém odmítá, jak dohodu s občanskými demokraty, tak i spolupráci s Bernasem.

Lídr kandidátky sociální demokracie Jaroslav Foldyna v pondělí sdělil, že uzavírání smluv o jakési spolupráci a ne o koalici mu připomíná pohádku o chytré horákyni. „Mám problém někomu vysvětlovat, co je to takzvaná dohoda o spolupráci. Jestli jsem na půl oblečený, na půl svlečený, jestli jedu na koloběžce nebo běžím,“ podotkl Foldyna.

Benda zareagoval tím, že krajský výkonný výbor i klub zastupitelů ČSSD v neděli drtivou většinou schválily variantu, aby sociální demokraté usedli do rady s ODS a s nezařazenými zastupiteli a aby komunisté zaujali místa ve výborech.

Sociální demokraté stále neodkryli personální složení rady. Benda sdělil, že kdo bude hejtmanem či radním oznámí ČSSD těsně před konáním středečního zastupitelstva. Foldyna podotkl, že mu zatím nikdo neřekl, jestli bude nebo nebude hejtmanem. Nově zvolená krajská zastupitelka za Teplicko Dagmar Waicová sdělila, že v křesle hejtmana podpoří jedině Foldynu. Lídrovi kandidátky vyjádřil podporu v sobotu i okresní výkonný výbor v Děčíně. Benda tvrdí, že Foldynovi opačný názor na složení krajské vlády kandidaturu na hejtmana nezkomplikuje.

Sociální demokraté v pondělí večer jednali s vyjednávacím týmem KSČM. Do konání zastupitelstva se ČSSD chce sejít také s přeběhlíkem Mirko Bernasem.