Jiří Biolek (67 let), kandidát do Senátu za hnutí Starostové a nezávislí (STAN), se ve středu představil novinářům. Ve volební kampani chce voliče oslovit sloganem „Zdravé, silné a bezpečné Mostecko" a několika hlavními tématy, kvůli nimž kandiduje. Slibuje, že jako senátor by bojoval proti omezování lidských svobod a práv, pomáhal by zlepšovat celostátní i místní zdravotnictví, hlasoval by pro omezení byrokracie a chránil by obce před těžbou.

Biolek je primářem dětského a dorostového oddělení mostecké nemocnice a litvínovským zastupitelem.

KANDIDÁTI Jiří Biolek (STAN) má těžké soupeře. Zajímavý bude jeho souboj s kolegyní lékařkou, senátorkou Alenou Dernerovou (Severočeši.cz), která chce svůj post obhájit. Do Senátu kandidují za Mostecko i Jiří Šlégr (ČSSD), Libuše Hrdinová (ODS), Josef Nétek (KSČM), Oto Zaremba (DSSD-LEV21) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).

„Dlouho jsem kandidaturu do Senátu zvažoval, jsem nesmírně vytížený člověk," sdělil. Pokud ho obyvatelé okresu Most zvolí senátorem, omezí některé aktivity, například v odborných lékařských kruzích, ale zůstane primářem, kterým je již 25 let. Zatím za něj není náhrada.

STAN chystá na podporu svého kandidáta do Senátu billboardovou, kontaktní i mediální kampaň, nemá být populistická a nemá slibovat vzdušné zámky. Hnutí plánuje i setkání s veřejností v obcích a městech na Mostecku. Biolek spoléhá na své programové cíle, na svou pracovitost a přímočarost. „Rozhodnou voliči," dodal.

Biolek se objeví i na kandidátce STAN pro volby do krajského zastupitelstva, které proběhnou zároveň se senátními. Hnutí chce pouze využít toho, že Biolek je známá osobnost a jako podporujícího ho zařadí na zadní pozici krajské kandidátky. Biolek proto nepředpokládá, že by se stal i krajským zastupitelem. Jako kandidát na senátora má ale podle hnutí šanci uspět.

„Má reputaci," sdělil europoslanec a místopředseda STAN Stanislav Polčák. Pokud se Biolek stane senátorem, chce ho mít hnutí v senátním Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Biolek má i podporu své rodiny. Tiskové konference se zúčastnily jeho žena a dcera, která studuje lékařství.

Biolek představil své senátní cíle v historické tramvaji na konečné v Litvínově. Hnutí STAN tím dalo najevo, že podporuje zachování tramvajové dopravy mezi Mostem a Litvínovem.

Biolek patří mezi volební „skokany". Při komunálních volbách se stal nečekaně litvínovským zastupitelem, přestože byl na konci kandidátky. Voliči mu dali preferenční hlasy.

VOLBY 2016 Volby do Senátu Parlamentu ČR a do zastupitelstev krajů se konají v okrese Most společně v pátek 7. a sobotu 8. října 2016. Případné 2. kolo senátních voleb bude v pátek 14. a sobotu 15. října 2016. Zmocněnci stran, hnutí, koalic či nezávislí kandidáti musejí v případě senátních voleb podat přihlášky k registraci do úterý 2. srpna.