Greenpeace tvrdí, že 68 procent obyvatel Česka nechce bourat obce jen proto, aby pod nimi těžaři mohli dolovat uhlí. Ale STEM v Horním Jiřetíně a Černicích, pod kterými jsou potřebné zásoby uhlí, zjistil, že 76 procent obyvatel by se dokázalo se stěhováním vyrovnat.

Tazatelé agentury postupně navštívili 735 zdejších domácností ze 749 evidovaných. Podařilo se jim získat odpovědi od 538 místních obyvatel.

„Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 procent obyvatel Horního Jiřetína a Černic," komentuje výsledky šetření ředitel agentury STEM Jan Hartl. Celých 67 procent obyvatel Horního Jiřetína a Černic navíc očekává, že během nejbližších 10 let vláda rozhodne o prolomení limitů.

Petr Leichner z Horního Jiřetína řekl, že jsou místní lidé rozděleni na tři skupiny. Jedni s odchodem jednoznačně nesouhlasí. Druhá, údajně velká, skupina se těší na to, až začnou těžaři nemovitosti vykupovat. Poslední pak čeká, s jakou nabídkou přijdou. „Osobně patřím do třetí skupiny," doplnil Petr Leichner.

Co dají?

Tvrdí, že bude záležet na nabídce těžařů. Dokáže si představit dvě. Buď štědrou finanční kompenzaci pro jednotlivé vlastníky nemovitostí, nebo kompletní stavbu nové obce.

„Ne ale jen nové domy. Obec se školkou, školou, penzionem pro důchodce a dalšími službami. Nabídka musí být taková, že lidé budou chtít odejít," uvedl.

Podle agentury STEM většina místních obyvatel preferuje finanční vyrovnání a chce s těžaři jednat jednotlivě.

Hlavně stát

Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman uvedl, že první nabídku lidé v obcích dostali již před několika lety. „Hlavním garantem ale musí být stát. Uhlí je takzvaný vybraný nerost a o jeho budoucnosti rozhoduje vláda," prohlásil.

Jak dále řekl, nemohou za lidmi z Horního Jiřetína a Černic přijít s nějakou další nabídkou a začít jednat, dokud stát neřekne, že uhlí vlastně chce. „Je třeba, aby vláda přijala novou státní energetickou koncepci," vysvětlil. Dodal, že na hnědém uhlí je závislá značná část energetiky České republiky, včetně například teplárenství. V dokumentu je proto nutné vysvětlit, co uhlí případně nahradí a kolik to bude stát. Pokud stát řekne uhlí ano, bude muset prolomit těžební limity.

Podle Greenpeace chce limity zachovat 66 procent Čechů. „Doufáme, že Sobotkova vláda bude respektovat názor občanů a zachová jak limity těžby, tak současnou právní úpravu znemožňující vyvlastňování za účelem těžby," uvedl vedoucí energetické kampaně Jan Rovenský.

Kritiku odborových organizací skupiny Czech Coal Group si tento týden vysloužil ministr životního prostředí Richard Brabec, který uvedl, že o prolomení těžebních limitů současná vláda nerozhodne. „Očekávali bychom, že když se tak jednoznačně vyjadřuje na téma limitů, má jasnou představu o konkrétním řešení situace, která nastane při ukončení činnosti lomu ČSA," uvádějí odboráři.