Na střeše základní školy v Horním Jiřetíně se lesknou solární panely. Přispěli na ně dárci z celého Česka, kteří podporují nezávislost na fosilních palivech. Vzdělávací zařízení je zatím jediné na Mostecku, které přechází na alternativní zdroje energie.

Škola začala s ekologickým projektem loni, kdy kvůli šetrnějšímu vytápění vyměnila kotel na uhlí tepelným čerpadlem. Fotovoltaické panely na střeše jsou dalším krokem k energetické soběstačnosti. „Zprovoznění solárních panelů je otázkou dnů. Čekáme jen na revizního technika,“ vysvětlila ředitelka školy Klára Křivánková.

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, na archivním snímku
Starosta Jiřetína oholí vousy po třiceti letech. Kvůli čistší energii pro školu

K nákupu a instalaci fotovoltaických panelů pomohla internetová dobročinná Výzva pro Jiřetín. Skoro tisíc dárců z celé republiky shromáždilo přes 300 tisíc korun. Výzvu zorganizovala globální ekologická organizace Greenpeace, jejíž česká pobočka vede dlouhodobou kampaň za záchranu Horního Jiřetína před těžbou uhlí. „Výzva je součástí širšího plánu na snížení závislosti Horního Jiřetína na uhlí,“ sdělil Jan Freidinger z Greenpeace.

Organizace nechala zpracovat i studii potenciálu obnovitelných zdrojů a energetických úspor pro Horní Jiřetín, kterou radnice může využít pro ekologické plánování.

Na ZŠ Horní Jiřetín instalovali solární panelyZdroj: Greenpeace/Marek Jehlička

Na ZŠ Horní Jiřetín instalovali solární panely.  Foto: Greenpeace/Marek Jehlička

Škola slouží jako příklad dobré praxe. Dary se vybíraly i pomocí novinky, takzvaných dárcovských výzev, kdy vyzyvatelé lákali mecenáše na různé sliby, například že přestanou kouřit, že budou chodit bosi nebo sportovat. Personál školy se například vzdal dárků na konci roku a místo nich poprosil rodiče o příspěvek. Zapojili se i starosta Vladimír Buřt a ředitel české pobočky Greenpeace David Murphy, z nichž každý vybral přes deset tisíc korun.

Škola tak získala systém o výkonu 10 kWh, kterým si vyrobí vlastní elektřinu.

Základní škola v Horním Jiřetíně se jako první ve městě zbaví závislosti na uhlí a přejde na obnovitelné zdroje
Škola v Horním Jiřetíně přechází na čistou energii

Úplná nezávislost na uhelné energetice je ale zatím hudbou budoucnosti, přestože škola počítá i s přechodem na dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dolní školní budova, kde sídlí mateřinka, je totiž odkázána na uhlí. Na roční vyčíslení přínosu tepelného čerpadla se ještě čeká, protože je v provozu od podzimu.

V Mostě zateplují

V Mostě se radnice vydala cestou zateplování městských budov, hlavně škol a školek. „Budeme v tom pokračovat,“ řekl tajemník energetické komise Miloš Borovička. Masivní rozšíření solárních panelů zatím neplánují. Zařízení na ohřev vody sluncem má jen Domov pro seniory Wolkerova. Radnice, jež s pomocí dotací investovala do snižování energetické náročnosti objektů už desítky milionů, prosazuje i drobná opatření jako termostatické radiátorové ventily či perlátory do umýváren. „I tím se daří snižovat náklady,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a sportu Tomáš Brzek.

S inovacemi počítá projekt na opravu Repre, které má být „chytrou budovou“ v rámci chystaného městskému systému Smart City. „Zadavatel požaduje prověřit možnost využití alternativních zdrojů energie, zejména při přípravě teplé užitkové vody,“ stojí v zadání zakázky na projektovou dokumentaci.

Ilustrační foto.
Most pod Hněvínem padne, na jeho místě vyroste úplně nový