ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůHorní Jiřetín chce topit ekologicky, teplem ze země
HORNÍ JIŘETÍN - Ekologické vytápění celého města Horní Jiřetín i Černic pomocí až tři kilometry hlubokého vrtu by obyvatelům mělo ušetřit výdaje a zlepšit životní podmínky. Inspiraci hledá vedení města jak v Barceloně, kde se takto topí, tak i na Slovensku, kde na stejný projekt obce získali vysokou sumu peněz z Evropské unie.
Jiřetínští chtějí dostat peníze z Evropské Unie , aby mohli topit ekologicky.
|
Foto: DENÍK
Horní Jiřetín už má zpracované tři varianty, kde by se vrt, na jehož konci v hloubce 2,5 až 3 kilometrů teplota dosahuje 150 stupňů Celsia, měl v obci nacházet. „Dvě varianty počítají s vrtem v centru obce, k oběma bychom však museli získat souhlas Mostecké uhelné, třetí je na horním okraji obce, kde již MUS nemá dobývací prostor, takže bychom se nemuseli ani ptát,“ sdělil místostarosta obce Vladimír Buřt.
Pokud se podaří na projekt sehnat obci peníze, zjistí si mezi občany zájem o připojení. Buřt upozornil, že pokud by se nechtělo připojit alespoň 70% domácností, geotermální vytápění se ekonomicky nevyplatí. „Je to ale ekonomicky výhodné. Domácnost by ročně zaplatila za teplo 12 až 18 tisíc korun,“ dodal místostarosta s tím, že jeden vrt vydrží zhruba 40 let. „Předpokládám, že je to ekologické vytápění, to by bylo pěkné, protože když se tady v zimě topí, tak se nedá dýchat,“ připojil svůj názor zastupitel Petr Leichner.
Starosta Branko Glavica ale upozornil, že i když by bylo vytápění pro celou obec, přece jen několik výjimek by se našlo. „Některé objekty by nešlo připojit, problém by byl třeba pro ty, kteří jsou daleko od centra obce,“ vysvětlil Glavica a dodal, že s napojením některých domů je problém i u záměru postavit v obci kanalizaci. „Nechtěli například připojit školu, což jsme ale prosadili,“ dodal starosta.