V Domově sociálních služeb v Litvínově se konal první ročník Janovského sedmiboje. Přestože název se inspiroval v oblasti sportu, nejednalo se v pravém slova smyslu o sportovní hry. „Účastníci si museli poradit se sedmi netradičními a vtipnými disciplínami, které procvičily jejich bystrost, pohybové schopnosti i šikovnost," řekla Mosteckému deníku jedna z organizátorek a pracovnice domova Vlasta Aulická. Zúčastnilo se celkem šest družstev ze severních Čech.

Některé disciplíny měly až záhadné názvy například šroubovaná (senioři jednou rukou šroubovali víčka na dřevěnou desku), velké prádlo (tým věšel na sušák pomocí kolíčků prádlo v časovém limitu) nebo pětkrát do čepice (soutěžící se trefovali plastovými ananasy do velkého čepce). Dále si senioři zahráli hru s příslovími, labyrint, šarády a vědomostní hru, kde hádali správný název země, filmu či povolání podle indicií.

Na každém stanovišti soutěžící sbírali body, které se na závěr sečetly a vzešel z nich vítěz. „Povedlo se, že v prvním ročníku uspělo naše domácí družstvo. Všichni ovšem zvládli úkoly se ctí a hlavně se pobavili," řekla Aulická.

Janovské hry odstartovaly již ráno a trvaly až do odpoledních hodin. Kromě soutěžení čekal všechny účastníky bohatý doprovodný program. Na události vystoupily třeba litvínovské Sokolky a odpoledne byla na programu ukázka canisterapie a tance se psem. Před samotným soutěžením se všichni museli zúčasnit společné rozcvičky, aby si protáhli těla. Jako zpříjemnění pak pro ně bylo po celý slunečný den přichystané také občerstvení a čekal je společný oběd, grilovaly se klobásky.

Ohlasy hostů i domácích byly pozitivní. „Celý den se povedl a všichni si ho patřičně užili. Ti, co nebyli unaveni soutěžením, si odpoledne ještě na zahradě zatančili při živé hudbě," řekla na závěr Aulická.

Výsledky

1. Domovy sociálních služeb Litvínov (1382 b.)
2. Městská správa sociálních služeb v Mostě (1359 b.)
3. Domovy sociálních služeb Meziboří (1313 b.)
4. Městský ústav sociálních služeb Jirkov (1297 b.)
5. Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí Teplice (1281 b.)
6. Domov důchodců Bystřany (1185 b.)