Jezero Most, které se pro veřejnost otevře 12. září, je kvůli řádění zlodějů pod větší ochranou. Městská policie plánuje v nejbližší době umístění dvou kamer na pláž, která se ve zmodernizovaném operačním středisku objeví na zobrazovací stěně s vyšším rozlišením. Rekreační zóně má pomoci i zřízení služebny městské policie. Je to společný záměr s vodní záchrannou službou, se kterou by strážníci sdíleli zázemí. „Služebna je nezbytná, protože k jezeru se chystá hodně lidí,“ sdělil Deníku ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Strážníci teď věnují jezeru větší pozornost i kvůli nočnímu incidentu na dokončované pláži, kam je zatím vstup zakázán. Mostecký magistrát ve středu oznámil, že lokalita pro budoucí koupání se stala terčem zlodějů. Autem měli zajet až na pláž a zkoušet z vody vytáhnout ocelové pontonové plavidlo, které slouží pro instalaci plovoucích mol. Při nepovedeném pokusu o krádež poškodili zařízení mola a ukotvení. Škoda se předběžně odhadla na 50 tisíc korun. „V místě už je zvýšen bezpečnostní dohled,“ informoval úřad.

Ilustrační foto.
Roušky opět povinné! Zatím u lékařů, v lékárnách a při návštěvách domovů

Událost vyvolala řadu emotivních reakcí na sociálních sítích. Lidé kritizovali ochranku, zloděje, vandaly i špatnou sociální situaci v Mostě. Někteří žádali nová opatření u jezera. „Už aby tam byla služebna městské policie,“ napsala Jolana.

Z diskuze vyplývá, že jezero zatím nelze uhlídat. „Včera jsme byli v Mostě za nákupy a byli se u jezera podívat. Všude plno lidí,“ podělila se o zkušenost Radka. Noční vandalismus však překvapil i strážníky. „Tohle vůbec nechápeme,“ uvedl ředitel. Jindy velmi akční soukromé ochrance zloději proklouzli. Zřejmě šlo o rychlou akci - za tmy se snažili zařízení vyrvat, a když se to nepodařilo, odjeli.

Městská policie má sice u jezera jeden kamerový bod, ale není na pláži. 

Strážníci i předtím oblast namátkově kontrolovali, ale jezero je velké. Problém je také v tom, že na nezalesněné pláni je příjezd zásahového vozidla z dálky vidět. Stávalo se, že i kamera na Hněvíně zaregistrovala u jezera nezvyklý pohyb, ale před příjezdem strážníků na místo podezřelé osoby zmizely.

Zbouráním několika opuštěných objektů včetně bývalé restaurace Jáva začala u vlakového nádraží v Litvínově výstavba nového autobusového terminálu
Litvínov zboural bývalou restauraci, aby mohl postavit autobusové nádraží

Městská policie bude nyní sledovat jezero častěji. Stálý dozor ale bude na ochrance. Po otevření jezera mají strážníci zajíždět k pláži pravidelně, jako to dělají například v parku Šibeník. V nové odpočinkové zóně jim navíc pomůžou tři kamery. Služebna by měla fungovat naplno v příštím roce.

Podle státní policie nejsou letní krádeže ničím mimořádným. Dva dny před případem u jezera policie varovala obyvatele, aby si hlídali své věci. „Zloději dovolenou nemají,“ upozornila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Policisté teď například vyšetřují krádež v autokempu u sousedního jezera Matylda, kde mladá žena přišla o mobilní telefon v hodnotě 10 tisíc korun. Neznámý lapka ho sebral z nezajištěného vozidla. Podobnou smůlu měl mladý Mostečan, kterému v nočním baru na sídlišti Zahradní zmizelo několik tisíc korun. Měl je v peněžence v batohu a krádež zjistil, když chtěl platit útratu.

Rekordmanem zůstává 44letý Mostečan, který v červnu vykradl 10 sklepů, kočárkárnu i byt a způsobil škodu za 122 tisíc korun. Recidivista skončil za sériovou kriminalitu ve vazbě a hrozí mu až pět let vězení. Policisté, kteří případ vyšetřují, nevylučují, že toho spáchal víc.