Silný podzimní vítr u jezera Most shazuje na zem lehátka a odfukuje straky od hnízd. Dvě mladé ženy si koupí něco k pití u výdejního okénka a odejdou na terasu stánků s občerstvením, kde jsou stažené slunečníky. Kdyby začalo pršet, zákaznice utečou pryč. Stejně jako to při letních bouřkách dělaly davy přikryté mokrými ručníky, protože okolí stánků není zakryté. Nejbližší pevná střecha je na altánku dětského hřiště nebo na WC. „Když je hnusně a lidi si tady koupí kávu, tak se jdou schovat do auta. A ve vedrech tu není stín,“ líčí u stolku pod širým nebem jedna z návštěvnic. Radnice chce nepohodu odstranit, což je podle zákazníků dobře.

Vedení města v pátek 15. října oznámilo, že u jezera Most nechá zastřešit prostor terasy u stánků. „Během letošní sezony přišla spousta podnětů, že je tam sice hezké sezení doplněné o křesílka, ale pokud prší, tak se lidi nemají kam schovat, natož se ohřát. Proto jsme se začali zabývat myšlenkou zastřešení terasy,“ vysvětlil primátor Jan Paparega.

Radní nápad podpořili a 14. října schválili výstavbu zastřešení za tři čtvrtě milionu korun. Firma už je vybraná. Zda vše stihne do konce roku, není jasné. Aby měli návštěvníci větší komfort při sychravém počasí, město rozhodlo o dodatečné instalaci zimní pergoly. Nájemci obou stánků mají zajistit vnitřní vytápění. „Je to další krok k tomu, abychom zkvalitnili služby, které chceme v rámci jezera poskytovat,“ dodal primátor.

Graffiti v Mostě.
FOTO: Graffiti v Mostě překvapují novými nápady. Už to nejsou jen čmáranice

Novinka je součástí balíčku opatření za víc než deset milionů korun, které chce město do jezera ještě letos, ale hlavně v příštím roce investovat. Radní jsou s první návštěvnickou sezonou velmi spokojeni. Kvůli zvýšenému zájmu o obří rekreační areál posílí občerstvení v pořadí už třetím modulovým stánkem s terasou, aby u okének nestály fronty a rozšířila se nabídka jídel. „Chceme dát šanci ještě jednomu gastroprovozovateli, aby si návštěvníci jezera mohli vybrat z rozmanitějšího sortimentu,“ vysvětlil primátor. Poptávka se má dál sledovat. Radní počítají s tím, že návštěvnost jezera neopadne a že s rozvojem služeb naopak poroste. Letos město vyčlení ze svého rozpočtu 750 tisíc korun na rozšíření počtu laviček, kterých je v areálu nedostatek.

Vyměněné jsou už balvany na hlavní pláži, kde lze pohodlněji chodit po menších kamenech. V roce 2022 město vysází na hlavní pláži další řadu borovic a přidá slunečníky. Od parkoviště zmizí popelnice a nahradí je polopodzemní kontejnery. Uvažuje se i o vodních prvcích a o zázemí pro vodní sporty s půjčovnou pomůcek. Město o tom bude jednat s partnerským státním podnikem Palivový kombinát Ústí, který je vlastníkem a správcem jezera a chystá vybudování kempu.

Situace u jezera Most v pátek 15. října.Situace u jezera Most v pátek 15. října.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Na svých pozemcích město dokončuje výstavbu veřejného osvětlení, které se táhne od kostelního areálu až k parkovišti u hlavní pláži. Autobus MHD linky 16 bude k jezeru nadále zajíždět – mimo hlavní sezónu jednou za hodinu. Pokud v zimě napadne dost sněhu, s vytvořením stopy pro běžkaře podél jezera Most město nepočítá. Lyžařský okruh by opět vznikl u jezera Matylda, kde se trať loni osvědčila.

Pro další rozvoj jezera Most budou důležitá doporučení, které vzejdou z připravované urbanisticko-krajinářské územní studie. Ta řeší prázdnou plochu mezi kostelním hřbitovem a pláží, což je 175 hektarů. Studie sdělí, co by mělo na pláni vzniknout a jak by se nová zástavba měla uspořádat i ve vztahu k okolí. I když výstavbu běžné městské čtvrti s činžáky a obchody současný územní plán v těsné blízkosti jezera zakazuje, náměstek primátora Marek Hrvol očekává během přípravy studie odbornou diskuzi o možnostech bydlení v okolí jezera. Radnice shodou okolností zároveň chystá Strategii bydlení města Mostu na roky 2022 – 2042. Ta nastíní, jaká je budoucnost mosteckých domácností.

Mostecký Chanov ožil novou aktivitou zaměřenou na zapojení obyvatel do zvelebování sídliště.
Už nejsme ghetto. Z mosteckého Chanova znějí hlasy o proměně

„V rámci urbanistické studie jsme u jezera Most opatrní,“ sdělil Hrvol. Náměstek není zastáncem kdysi preferované vize velkého sídliště v oblasti určené hlavně k rekreaci. Budování bytových domů a vilek je možné jen v zóně „Rikovka“ za kostelem ve vzdálenosti jednoho kilometru od břehu jezera. Je však třeba určit rozsah takové výstavby a pro kolik lidí bude. „Podle mě není žádoucí, aby se lidé stěhovali k jezeru na okraji města a přitom vylidňovali centrum a tím nechávali prostor pro vznik nějakého ghetta. I tyto nebezpečné souvislosti je potřeba hodně zvažovat,“ sdělil náměstek.

Cílem studie je podle zadání zakázky vytvoření harmonické a multifunkční krajiny kolem dominantní vodní plochy. Rozvojové plochy na jih od jezera jsou podle územního plánu vyhrazené hlavně pro zeleň, parky, cesty, altány, odpočinková a informační místa, pódia pro kulturní akce, hřiště a kavárny.