Mostecké jezero přirovnávají místní politici s oblibou právě k rybníku pod Bezdězem. Chtěli by z něj mít stejně přitažlivý turistický cíl. Co tomu má pomoci? „V současné době je v řešení realizace úplného dopuštění jezera až po provedení všech potřebných sanačních a stabilizačních opatření břehové linie, tedy v polovině roku 2012," sdělila Deníku Jana Kružíková ze státního podniku Palivový kombinát Ústí. Rekultivace krajiny u jezera pak potrvá ještě řadu let.

Radnice chce jako první zpřístupnit jižní část lokality, kde se počítá s výstavbou pláží, hřišť, arboreta či MiniMostu.

Dá se ale číslům o velikosti plochy věřit? Člověku, který zná Mácháč, mostecké jezero připadá stále neporovnatelně menší. Odborníci na životní prostředí a rekultivace, které Mostecký deník včera oslovil, předpokládají, že jde jen o optický klam. Lidské oko nemá v Mostě pro porovnání k dispozici vzrostlé stromy, bližší kopce a jezero leží v údolí.

Voda někde existuje, jinde ne

Kdo není z Mostu a jen se podívá na okolí města na mapách, většinou neuvěří, že zde nějaké velké jezero vzniká. Vydavatelé nestihli od podzimu 2008, kdy se začalo s takzvanou hydrickou rekultivací zbytkové jámy lomu Most Ležáky, zareagovat na rychlé změny krajiny. Drtivá většina atlasů a turistických map má místo „modré" vody jen bílé plochy. Jindy bleskurychlý internet na tom není lépe. Google nenabízí letecký pohled na jezero Most ani klasicky zakreslené vodní dílo. Zareagovaly například Mapy.cz. „Předpokládaný stav napuštění jezera byl na mapy.cz už v minulé aktualizaci v této podobě. Situace v okolí napouštěného byla v rámci možností aktualizována naposledy někdy v prosinci 2011," vyplynulo tento týden z vyjádření Jana Fukátka, vedoucího kartografické redakce Mapy.cz, pro Mostecký deník.