Na třídě Budovatelů v Mostě se už objevily prapory v barvách města. Vrcholí tak příprava na Mosteckou slavnost, největší veselici v okrese, která vypukne v sobotu 14. září u přesunutého kostela. Pořádající město se svými partnery představilo další novinky. Během slavnosti se výjimečně otevře pro veřejnost nedaleké jezero Most, které bude ještě rok nepřístupné kvůli výstavbě zázemí pro rekreaci.

„Návštěvníci mohou přijet zdarma k jezeru vláčkem nebo přijít pěšky, protože okolí jezera bude přístupné veřejnosti. Poté se mohou také zdarma projet lodí po jezeře. Celkem budou připraveny tři lodě,“ sdělila Deníku Hana Volfová, mluvčí státního podniku Palivový kombinát Ústí, který má jezero na starosti. U nástupního místa do lodi bude stát podnikový stánek, v němž budou jeho pracovníci odpovídat na dotazy návštěvníků.

Tak bavila Mostecká slavnost loni: 

Fotogalerie: Mostecká slavnost

Den otevřených dveří bude u jezera od 11 do 18 hodin. Zastávku kolového výletního vláčku, jehož poslední spoj odjede k jezeru v 17 hodin, najdou návštěvníci na silnici v areálu kostela mezi třetí a čtvrtou hudební scénou. Projížďka loďkou po jezeře potrvá přibližně dvacet minut a program doplní ukázka techniky záchranářů. Přestože se zákazová oblast otevře, lidé musí chodit po vyznačených trasách a počítat s tím, že k jezeru není bezbariérový přístup. Jízda vláčkem a na lodičkách bude jen pro osoby starší 15 let a děti musí doprovázet dospělí. A protože na slavnosti poteče pivo proudem, organizátoři předem upozorňují, že do vláčku a loděk nepustí nikoho v podnapilém stavu.

Mostecká slavnost, kam přichází až 30 tisíc lidí, bude letos patřit k největším ve své historii. Radnice zajistila více pódií, koncertů, atrakcí a dvanáctihodinový program, který spolufinancují vlastníci uhelných dolů a elektráren a Ústecký kraj. „Díky tomu se mohly náklady na letošní akci vyšplhat až na téměř tři miliony korun,“ uvedla mluvčí radnice Klára Vydrová.

Město ve středu 4. září zveřejnilo podobu vratných zálohovaných kelímků za 50 korun, které se na slavnosti objeví poprvé, aby se omezila spotřeba jednorázových plastů a předešlo se nepořádku u občerstvení. Na vybraných kelímcích bude slogan Dycky Most známý z komediálního seriálu Most! a lidé si je budou moci odnést domů jako suvenýry, nebo je nepoškozené vrátit.

Během slavnosti se v areálu kostela utlumí doprava a hlavně se zakáže parkování, které bude povolené jen pro invalidy, ale v omezené míře. Řidiče budou zpět odklánět městští strážníci řidiči. Kvůli očekávané vysoké návštěvnosti mají Mostečané a turisté využít bezplatnou kyvadlovou MHD a posílených tramvajových linek 2 a 4 nebo autobusu 16.

Mostecká slavnost se poprvé konala v září 1993, kdy navázala na zrušený celoměstský Den horníků spojený s tradicí těžby uhlí. Havíři přesto součástí nové veselice zůstali, o čemž svědčí její dotování šachtami a účast horníků v čele průvodu městem. Letošní průvod vyrazí ke kostelu z 1. náměstí ve 12.30 hodin a budou v něm orchestry, mažoretky, spolky a veřejnost. U kostela na všechny čekají čtyři pódia, stany s občerstvením, lunapark a další atrakce. Ze známých kapel a zpěváků přijedou třeba Ewa Farna, Wohnout, Škwor a Petr Spálený a představí se i místní soubory, například Mostečanka, Big Band Zdenka Tölga, Homola Band a Maylive.