Jezero Most oslavilo první výročí od začátku napouštění. Při této příležitosti vodní dílo o víkendu navštívily desítky lidí. Sami odborníci z ústeckého Palivovového kombinátu, který má napouštění jezera na starosti tak hojnou návštěvnost nečekali. Zvědavce z řad veřejnosti nejčastěji zajímalo zda bude jezero napuštěné ve stanoveném termínu a zda-li se udrží kvalita vody. Mostečané jsou také zvědaví co město u jezera vybuduje.

Unikátnost nově vznikajícího vodního díla spočívá nejen v jeho konečných parametrech po ukončení napouštění, ale hlavně ve způsobu a rychlosti plnění. Po roce od začátku plnění jezera je vodní dílo ze třetiny napouštěno. Hladina jezera se zvýšila o 31,66 metrů. Plnění jezera o objemu 68,9 milionu kubických metrů tak odpovídá předpokládanému ukončení, skončí zřejmě v roce 2011.

Město Most a státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem uskutečnili pro širokou veřejnost další den otevřených dveří u jezera Most. V sobotu tak zájemci opět mohli až k jezeru, navíc přítomní pracovníci byli připraveni lidem sdělit aktuální informace a zodpovědět otázky týkající se vodního díla, které vzniká v místech původního města Most a pozdějšího uhelného lomu.

„Jsme překvapeni nestačíme se divit kolik je v jezeře již vody,“ říkají ohromeně manželé Jana a Josef Tauchmanovi, kteří šli na procházku k jezeru se svým vnukem. Těšíme se hlavně na rekreační oblast, rybaření a vodní sporty,“ dodávají manželé. „Myslíte si že tady budou i záchranáři,“ optávala se s nadšením Jana Tauchmanová.

Podle Martina Nebesáře, předsedy Vodní záchranné služby Most bude pro jezero, kde se očekává velká návštěvnost, činnost vodní záchranné služby zcela nezbytná. Vodní záchranná služba bude sídlit přímo na jezeru a lidem v nouzi začne pomáhat již za dva roky. Ve skupině jsou lékaři, technici, potápěči, aktivní sportovci a funkcionáři zabývající se vodními sporty. Jezero Most a jeho okolí má plnit především funkci příměstské rekreační oblasti. Celkový obvod jezera je naplánován na necelých deset kilometrů.