Existuje jedna velká komunita lidí, která přijala otevření jezera Most s rozpaky. Jsou to místní rybáři. Mnohým vadí, že návštěvní řád zakazuje rybolov. Správce lokality to zdůvodňuje tím, že lov by narušil křehký ekosystém. Má obavy, že rybáři by vychytali dravce, čímž by se přemnožily kaprovité ryby, které by zhoršily kvalitu vody. Ta je teď průhledná do hloubky až osm metrů. „Druhové složení rybí obsádky má významný vliv na kvalitu vody, proto se v jezeře Most nesmí rybařit,“ upozornil státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), který se o vodní dílo stará a opírá se o vědecký výzkum.

Podle rybářů lze ale výkon rybářského práva přizpůsobit v souladu se zákonem místním podmínkám a potřebám vody, jak je to běžné jinde. „Do debaty o budoucnosti jezera by se měla zapojit širší odborná veřejnost,“ řekl hospodář mostecké organizace Českého rybářského svazu a člen výboru severočeského územního svazu Jiří Jakeš

Rybáři vidí v zákazu rybolovu experiment, který je zbytečně vylučuje. „Je to špatné. Od samého počátku se říkalo, že jezero bude pro všechny, tedy i pro rybáře. Nakonec jsme ale byli vyřazeni,“ povzdechl si člen rybářské stráže Milan Bouda. Podle něj by svaz péči o ryby na jezeru zvládl, spolupracoval by při ochraně jezera a zajistil žádanou regulaci s dostatkem dravců. Rybáři jako příklad uvedli braňanské pískovny, kde kvůli ochraně vzácnějších vodních rostlin podporují obsádku dravých ryb.

Pršelo jako z konve, ale dámy z litvínovského klubu seniorů neváhaly. V sobotu 26. září přijely na náměstí do Mostu a na podiu udělaly módní přehlídku.
OBRAZEM: Seniorky z Litvínova jako modelky. V Mostě vyšly za deště na molo

Podle Jakeše lze pro rybolov na jezeru stanovit jasné podmínky zohledňující rekreaci i ochranu přírody. Rybáři by například lovili jen ze břehu, pouze v jedné části areálu a mimo koupací sezónu. Podobná opatření platí na mosteckém Benediktu a Matyldě, kde rybáři musejí zároveň respektovat rozšiřované vodní sporty a trofejní ryby tam zůstávají. „I na jezeru Most mohou koexistovat různé zájmy,“ sdělil rybářský hospodář. Vychytání dravců se po nastavení pravidel neobává. Rybáři počítají i s tím, že většina jezera by byla v klidové zóně, kam by se velká část ryb po seznámení s lovem uchýlila. Chytat ryby v tak čisté vodě je podle rybářů navíc těžší, protože ryba se lépe orientuje. Výhodu ale vidí v tom, že po zavedení MHD by jezero mohlo být dostupné i pro rybáře bez aut, což většina vod v okrese nemá.

Bouda připomněl, že svaz se stará také o úklid revíru a podporuje mládež. „To je naše budoucnost,“ sdělil. Mostecká organizace svazu vznikla v roce 1945, v okrese má přes 3 300 členů a je třetí největší v ČR.

Rybáři Zdeňku Winklerovi, který chytá hlavně dravce, zákaz rybolovu na jezeru nevadí. „Když tam rybáři půjdou, všechny dravce vychytají. Voda potom nebude tak čistá a hezká. Ale to je jen můj názor,“ uvedl. Přesto nevylučuje, že jezero se jednou rybářům otevře. „Možná, že v budoucnu tam bude chytat naše mládež,“ dodal.

Zákaz nemusí platit věčně

Správce už dříve připustil, že zákaz nemusí platit věčně. „Rybolov je prozatím na jezeru zakázán a do budoucnu by měla být nastavena jeho pravidla, která udrží křehkou rovnováhu bílé ryby a dravců,“ píše se v loni vydané publikaci Nová tvář společné krajiny, kterou napsal kolektiv autorů z PKÚ.

Teď ale vládne názor, že jezero nemůže fungovat jako běžný rybník. „Pokud je cílem vysoká kvalita vody, tak je žádoucí, aby tady bylo co nejméně ryb,“ řekl České televizi Jiří Peterka z Biologického centra Akademie věd, který stav ryb zkoumá.

Rybí obsádka byla v jezeře uměle vysazena v letech 2011 až 2013. Upřednostňované štiky, sumci a okouni regulují počet kaprovitých druhů, aby nadměrně nevyžírali drobné korýše. Ti by pak nekonzumovali planktonní řasy a voda by zezelenala a ztratila průhlednost. Kaprovité ryby by také víc ryly ve dně a zákal vody zvýšily.

Schválená vizualizace ukazuje budoucí podobu nového zázemí Fun parku v Mostě.
Most plánuje stavbu kavárny a toalet u lanového centra na Šibeníku

Průzkum v roce 2018 prokázal v jezeru osm druhů ryb. Z ulovené tisícovky ryb převládali plotice, okoun, perlín a síh, který je konkurentem kaprovitých ryb. Jejich menší druhy ve formě jiker přenášejí do vod kachny.

V jezeru Most je osm druhů ryb:

okoun říční, síh maréna, lín obecný, sumec velký, štika obecná, plotice obecná, perlín ostrobřichý, ježdík obecný