Jezero Most se stalo součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na obnovu zanedbaných míst v České republice. Část expozice z pražského Vyšehradu lze nyní vidět v parčíku u mostecké radnice.

Jezero vzniklé rekultivací uhelného dolu se má otevřít pro veřejnost v létě příštího roku. „Pro město je jezero Most rozvojovou lokalitou nejvyšší priority,“ sdělil vedoucí radničního odboru zadávání veřejných zakázek František Jirásek.

V oblasti, kterou spravuje a dotuje stát, jsou nyní tři velké stavby za stovky milionů korun. Hotova je páteřní silnice kolem jezera propojující Most a Mariánské Radčice. Stavba je v režimu předávání a následovat bude kolaudace. Další dvě investiční akce jsou rozpracované. Jedná se o budování inženýrských sítí a komunikací v jižní části jezera včetně kompletního zázemí a o oddechovou pobřežní zónu, která zahrnuje výstavbu pláží, vstupů do vody, plovoucích mol a volnočasových zařízení pro krátkodobou rekreaci. Vše má být dokončeno do léta příštího roku, kdy se má jezero zpřístupnit veřejnosti.

Podle Jiráska má oblast obrovský potenciál. Vodní plocha u Mostu je s rozlohou 311 hektarů druhým největším umělým jezerem v tuzemsku a s hloubkou 75 metrů také nejhlubším, což budou moci využívat i záchranáři pro tréninky potápěčů. „Jezero má nejčistší vodu. Průhlednost je devět metrů, což je nejvíc v ČR,“ uvedl Jirásek.

Debata o vlastnictví

Minulý týden jednal na Mostecku o jezeru parlamentní Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Stále se totiž nerozhodlo, komu bude lokalita v budoucnu patřit a kdo, jak a za kolik se bude o jezero starat. Jen dopouštění vody kvůli odparu má stát zhruba 12 milionů korun ročně. „Záměr, aby tyto náklady nesl i nadále stát, se s největší pravděpodobností splní a městský rozpočet nebude tímto provozem zatížen,“ sdělil mostecký poslanec a zastupitel Jan Schiller.

Zájem turistů

Význam jezera pro cestovní ruch si uvědomuje i Klub českých turistů. „Naši značkaři by chtěli okolí jezera označit. Zatím nevíme, kolik nám toho povolí,“ sdělila Růžena Streiftauová z ústředního výboru klubu. Jezero by se mohlo stát součástí turistického městského okruhu, který má zatím 14 kilometrů a seznamuje návštěvníky s největšími zajímavostmi Mostu. Trasa vede i na hrad Hněvín, odkud je výhled na jezero s pobřežím dlouhým přes devět kilometrů. Lokalita stále leží v původním dobývacím prostoru, a proto zatím na celém území platí zákaz vstupu k vodě.

Na výstavě v parčíku u radnice má jezero svůj informační panel. Expozice, která zachycuje zdařilé oživování míst v Ústeckém a Libereckém kraji, je k vidění do konce dubna. Most při zahájení výstavy upozornil i na chystanou obnovu parku Střed u sportovní haly, na který získal grant od Nadace Proměny Karla Komárka. Na podzim by se měla vyhlásit architektonická soutěž a s rekonstrukcí parku se počítá v letech 2021 a 2022.