Personálu, který v sobotu 12. září ráno chystal jezero Most k slavnostnímu otevření, se nabídl nečekaný výhled. Na plaveckém molu daleko od břehu odpočívali muž a žena. Nikdo neměl Robinsony čas ani chuť vyhánět. Proč taky. Všichni si mysleli, že to jsou nějací nedočkaví Mostečané, kteří před přestřižením pásky skočili jako první do ledové vody. Jenže na molu neseděl jen tak někdo. Byla to česko-švédská režisérka Greta Stocklassa a její kamarád režisér Jakub Jirásek z Prahy. „Moc se nám tu líbí. Jezero nás opravdu nadchlo!“ volala na pláž 27letá Greta, když jí Deník zamával a požádal na dálku o pár slov.

Pro talentovanou dokumentaristku měl vstup do jezera zvláštní význam. Den předtím představila v Mostě v české premiéře film Kiruna – překrásný nový svět, který líčí stěhování švédského města před postupující těžbou železné rudy. Zatímco v Kiruně na severu Evropy horníci bourají domy a na jiném místě staví nové jako v Mostě, v přestěhovaném severočeském městě právě skončilo vykořeňování zatopením bývalého uhelného lomu, kde pohnutou historii pohltilo obří přírodní koupaliště. Tam, kde se pod Gretou v sobotu proháněli okouni, byly středověké základy Mostu. Režisérka doufá, že jezero si zachová své kouzlo, i když může přilákat hodně lidí. „Přála bych mu, aby se z něj nestal Mácháč,“ dodala. S Jakubem jsou členy undergroundového otužovacího kroužku na pražské FAMU a vstupem do mosteckého jezera zahájili svou novou sezónu.

„Je studená, ale příjemná,“ svěřil se 11letý Jáchym Král z Litvínova, který k jezeru přijel s rodiči. Původně se koupat nechtěl, ale skoku do vody neodolal. Jezero označil za pěkné a chce k němu jezdit častěji.

Slavnostní otevření jezera Most pro veřejnost
Převlékárny, hřiště a koupání. Jezero Most už láká k návštěvě zatopeného dolu

Některým návštěvníkům vadil pohled na komíny chemičky a chyběla jim další infrastruktura, například hotel, restaurace či veřejná griloviště. „Jezero se mi líbí, ale u pláže nejsou stromy ani stín. Když bude horko, malé děti tu na přímém slunci nevydrží. Pomohly by slunečníky, plachty nebo zastřešené konstrukce,“ uvedla Viktorie Homolková.

Podle správců jezera první sezóna začne až v létě 2021, dokdy se řada věcí doplní. Vznikne třeba stálé občerstvení, kemp a zázemí pro vodní sporty. „Mým přáním je, aby v budoucnu vznikla i sídla a aktivity, které do lokality opět přivedou člověka nastálo,“ řekl Walter Fiedler, ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí, který se o jezero stará. „Celý proces ještě není u konce. Budeme pokračovat v projektech, které připravujeme pro oživení celého území jezera Most,“ dodal.

Otevření nového rekreačního areálu se opakovaně odkládalo kvůli skluzu komplikovaných staveb v geologicky složitém území. „Od roku 2014, co jsem primátorem, jsem tento okamžik sliboval veřejnosti nejméně třikrát, a dnes k němu konečně došlo,“ řekl primátor Mostu Jan Paparega před přestřihnutím pásky. A pak i on skočil do vody. „Je krásně čistá a je vidět až na dno," sdělil. Trochu ho mrzelo, že otevření jezera bylo komorní a koronavirus znemožnil uspořádat ve stejný den Mosteckou slavnost.

Přišli sportovci, rodiny i senioři

O víkendu přesto přicházely davy sportovců, rodiny s dětmi, senioři i turisté. Primátor očekává, že jezero přiláká lidi z celé ČR a zlepší image Mostecka i Ústeckého kraje. Návštěvníci mají u hlavní pláže na jižním svahu parkoviště pro 200 aut, hřiště, mobilní WC, převlékárny, mola a základní mobiliář. K jezeru vede síť cest a za rok bude možná i zastávka MHD.

Otevření jezera doprovázelo teplé a slunečné počasí. Ceremoniál málem narušil ranní požár prázdných barelů na nedaleké skládce odpadů. Velký kouřový oblak nad středem okresu byl vidět zdaleka a mohl pokazit fotografie i dojem z prvního koupacího dne. Hasičům se však podařilo oheň brzy zlikvidovat a dvě hodiny před stříháním pásky se dým rozptýlil. Pořadatelům se u jezera očividně ulevilo.

Dým z požáru se vznáší nad skládkou Celio i nad jezerem Most
Hořelo na skládce Celio. Dým se vznášel nad jezerem, které mají dnes otevřít

Jezero, které je volně přístupné, vzniklo napuštěním bývalého uhelného dolu Ležáky - Most vodou z přivaděče od řeky Ohře. Celková proměna krajiny od 90. let minulého století stála zhruba 3,5 miliardy korun. Většinu uhradil stát z tzv. 15 ekomiliard určených na zahlazování stop po těžbě uhlí. Jezero se začalo napouštět v říjnu 2008. Má hloubku přes 70 metrů, průhlednost vody až 8 metrů a rozlohou je větší než Máchovo jezero - je široké 1,9 kilometru a dlouhé 3 kilometry. Zatopená plocha má 309 hektarů, celé rekultivované území 1 300 hektarů. Obvodová pobřežní cesta, kam auta nesmí, je dlouhá téměř 9 kilometrů.

Od soboty platí u jezera návštěvní řád. Ten například stanovuje, že je zakázán rybolov, provoz motorových člunů či pohyb psů na hlavní pláži. Pejskaři mohou psy venčit a nechat koupat na třech plážích pro psy.