Bylo parné poledne, když vozíčkářka Gabriela Knapová z Prahy skočila s asistencí do jezera Matylda. Jako jediný handicapovaný závodník se stala součástí davu triatlonistů při tradičním klání s názvem Krušnoman Cross Triathlon Most. Vodičem ochrnuté Gabriely byla sportovkyně Ivana Klečková, jež plavala kraul a celou dobu měla oslabenou triatlonistku na popruhu. Houževnatá vozíčkářka ležela na zádech a pomáhala tempo urychlit rukama jako při znaku. Po 250 metrech plavání ji pořadatelé přenesli do handbiku, na kterém ji opět s asistencí čekalo osm kilometrů po okružní dráze podél jezera, což jsou dva okruhy. „Jede se mi úplně luxusně. Je nádherné, božské počasí. Při plavání jsem dokonce sledovala obláčky,“ svěřila se Deníku na konci druhé trati, kde ji usadili do druhého vozíku, aby v sedě s hůlkami zdolala další čtyři kilometry. Lidé ji za velké nasazení tleskali.

Park Šibeník v Mostě v poledne v úterý 19. července, kdy bylo vedro.
Park Šibeník v Mostě se dál mění. Vzniká tam první občerstvení s toaletami

Terénní triatlon na Matyldě v neděli 24. července byl jubilejní, dvacátý v historii. Účastnilo se ho přes dvě stě závodníků, včetně dětí, které měly kratší tratě. Hlavní závod dospělých zahrnoval 400 metrů plavání, 16 kilometrů na horském kole a 5 kilometrů běh. Cyklistická a běžecká trasa vedla příměstskou krajinou v okolí Matyldy, Resslu a vrchu Hněvín s hradem, kam borci vybíhali.

Podle pořadatelů je Matylda, kde bývá start, cíl a veškeré zázemí, pro takovou akci ideální. „Tady je krásné prostředí a město nám vychází maximálně vstříc. Oživujeme rekultivovanou lokalitu,“ sdělila zástupkyně ředitele závodu Andrea Langhammerová.

Jezero Matylda

Vodní nádrž o rozloze 39 hektarů na okraji městské části Souš byla napuštěna v roce 1992 jako rekultivace uhelného dolu Vrbenský (dříve Matylda) a začala sloužit příměstské rekreaci. Má hloubku jen čtyři metry. Oblíbená asfaltová dráha pro bruslaře, běžce a cyklisty měří 4 km. V areálu jsou kemp pro stany a karavany, hřiště, skokanský můstek pro akrobatické lyžování a centrum vodních sportů, WC a sprchy, půjčovna paddleboardů a vodních šlapadel, dětský bazén. Pravidelně se tu konají závody dračích lodí a další soutěže.

V ulici Moskevská se na rekonstruované silnici mění dopravní režim, parkuje se šikmo.
FOTO, VIDEO: Ulice Moskevská v Mostě je nově nalajnovaná. Parkuje se šikmo

Matylda je díky kempu důležitým místem pro ubytování fanoušků motoristických závodů na nedalekém autodromu. I během tohoto léta se očekává nával návštěvníků se stany, karavany a obytnými přívěsy. První vlna fandů dorazí v posledním červencovém týdnu, kdy autodrom hostí mistrovství světa superbiků, což jsou částečně upravené verze běžných sériových motocyklů. V sérii WorldSBK budou na okruhu v Mostě startovat ve dnech 29. až 31. července nejrychlejší silniční stroje značek Ducati, Kawasaki, Yamaha, Honda a BMW. „Fanoušci se mohou těšit na souboje elitních jezdců, mezi nimiž nebudou chybět ani čeští zástupci,“ uvedl mluvčí autodromu Laube. Celá akce má probíhat bez jakýchkoliv covidových omezení a lidé do 18 let mají vstup zdarma.

Kemp na Matyldě se zaplní i první týden po letních prázdninách, kdy dorazí druhá velká vlna příznivců motosportu. Vrcholem sezony bude tradiční mistrovství Evropy okruhových tahačů Czech Truck Prix, které se pojede na autodromu od 2. do 4. září. Na jubilejní 30. ročník chystá mostecký autodrom speciální program. Trucky opět doprovodí podnik Nascar.