Město Most chce ve vylepšování okolí jeskyně letos pokračovat. Nedávno vyhlásilo zakázku na realizaci druhé etapy stavby „Zpřístupnění jeskyně na Hněvíně“. V rámci této etapy se udělá k jeskyni stezka se schody a bude u ní dřevěná terasa. Práce by měly začít na jaře.

Horní cesta k jeskyni začíná u altánu s vyhlídkou na západní straně vrchu Hněvín. Via ferrata začíná na skále u cesty vedle vodárenské věže pod jeskyní.

Jeskyně je uměle vylámanou štolou ve znělcovém masivu. Má délku zhruba 15 metrů, výšku dva metry a šířku tři metry. Po vstupu je vhodné použít baterku, protože v zadní části leží větve, o které lze zakopnout.

Kdo, kdy a proč jeskyni udělal, není známo. Mohlo to být během druhé světové války, kdy byla na Hněvíně základna nacistů, kteří střežili vzdušný prostor nad chemičkou u Litvínova vyrábějící benzin pro wehrmacht. Existují poválečné svědecké výpovědi, podle kterých byly v jeskyni nalezeny kolejničky, pásová německá motorka a kabely.

Podle jedné z legend byla jeskyně hrobem alchymisty Edwarda Kelleyho, který byl na hradě Hněvín vězněn za vlády Rudolfa II. Vstupu do bizarní hrobky měl bránit balvan s vytesanou Davidovou hvězdou.