VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zasedala mostecká vláda. Zatím odmítla vrátit Malému Březnu desítky milionů

Most - Mostečtí zastupitelé opět po dvouměsíční přestávce zasedají. Na místě byl reportér Deníku Martin Vokurka, který čtenářům přinesl na našich webových stránkách nejdůležitější i nejvtipnější momenty ze shromáždění

29.5.2008
SDÍLEJ:

Mostečtí zastupitelé při květnovém zasedání.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

15.05 Po dvouměsíční přestávce a s pětiminutovým zpožděním začalo zasedání mosteckého parlamentu. V sále je 33 ze 45 zastupitelů, dvě desítky úředníků a asi 40 občanů. Aby politici a veřejnost mohli v horku dýchat, větrá se - jsou otevřené dveře na vyhřátou střechu budovy magistrátu, kde hladové straky hledají hmyz. Jako první přišel na shromáždění komunista Vlastimil Balín. Do prázdného sálu vstoupil už ve 14.34 hodin.

15.09Co dnes politikům nabízí kantýna před zasedacím sálem? Je horko, a proto je dnes hitem vitamínová strava. Na pultu se poprvé objevily krabice s velkými čerstvými jahodami, 60 korun za plný box. Na své si opět přijdou jedlíci masa. Rybí file 28 korun kus, karboš 15 korun kus, kuřecí řízek 38 korun kus, čabajka Švejkova 35 korun kus. Chlebíček je za 12 korun. Kdo dostane po svačině nebo před ní žízeň, může si koupit limonádu nebo za 25 korun Plzeň v lahvi. Každý zastupitel má na svém místě malou PET lahev s mattonkou. V rohu sálu je automat na vodu.

15.25Pavel Kouda z opoziční ČSSD má připomínky k zápisu rady. Za chvíli začne diskuze občanů. V sále jsou ženy ze Zahražan. Chtějí varovat město, aby neztratilo kontrolu nad rekonstrukcí bývalého kina, o které mají zájem soukromníci.

15.28 Dnes také zasedají zastupitelé v blízkém Litvínově. Na tamní situaci se můžete podívat zde.

15.34 Zpět do Mostu, diskuze občanů: Obyvatelka čtvrti Zahražany Milena Vágnerová kritizuje opuštěný areál bývalého kina. Vítá snahu města Mostu areál prodat, ale vadí jí, že obyvatelé mají o záměru málo informací a čerpají jen ze zpráv Deníku. V zastoupení dalších občanů požaduje, aby radnice komunikovala s místními obyvateli a sdělila větší podrobnosti o plánované rekonstrukci. Lidé se obávají, že nebudou moci stavbu ovlivnit. „Chceme veřejné projednávání, nic víc,“ sdělila Vágnerová.

15.42 Mluvčí stánkařů z třídy Budovatelů naproti Central Most protestuje proti plánovanému rušení stánků. Ty stojí od drogerie Rossmann až k Čedoku. Rušení chystá radnice, která chce chodník rekonstruovat.

15.58 KSČM a Sdružení Mostečané Mostu posílily pozice v orgánech města. Otta Průcha (SMM) a Radek Belej (KSČM) byli většinou hlasů zvoleni za členy kontrolního výboru. Ten má podle zákona o obcích poměrně velké pravomoci. Jak už z jeho názvu vyplývá, může výbor prověřovat činnost samosprávy a podávat o tom hlášení. KSČM a SMM tvoří většinovou mosteckou vládu. ODS, ČSSD a SNK jsou v opozici.

16.05Hlasuje se o prodejích a pronájmech městských pozemků. Komunista Ján Vagaši, který teď shromáždění řídí, upozornil, že exekuce na městský majetek (právní kauza Most versus Malé Březno, více info tady a tady) ještě nebyla zrušena. Zastupitelé teď sice mohou schvalovat prodeje, ale kupci budou mít zavkladovány pozemky až po zrušení exekučního řízení. Lidově řečeno – politici říkají „ano, my vám pozemky prodáme, ale dáme vám je, až to bude možné“.

16.11 Zasedání sledují z balkónu také studentky středních škol. Počty občanů v sále prořídly. Odešly nebojácné ženy ze Zahražan a zástupci stánkařů. Z balkónu hledí na své bývalé spolupracovníky Bořek Valvoda, někdejší starosta Mostu. Na začátku jednání se mihl na balkóně Miroslav Suchý, šéf hipodromu, který v těchto dnech prosazuje stavbu bruslařské dráhy kolem dostihového závodiště (odkaz na článek zde).

16.20V sále je už 40 zastupitelů ze 45. Později přišel například zastupitel a krajský hejtman Jiří Šulc (ODS), který se předem omluvil. Jan Syrový (SMM) čte návrhy na dary města různým organizacím. Například 15 tisíc dostane Oblastní charita Most.

16.26Komise finanční prosadila, že 25 tisíc korun dostane od města takzvaná „Psí škola“, 970 tisíc obdrží Krajská zdravotní (vlastník mostecké nemocnice) na zlepšení chirurgie a 1,6 milionu korun půjčí město Mostecké bytové na modernizaci výtahů ve čtyřech věžových domech.

16.38 Vzduch v sále houstne. Primátor Vlastimil Vozka (SMM) se ptá, zda je nutná přestávka. „Jedem dál,“ volají politici. Sedí na lehko, aby se moc nepotili. Krátké košile mají například radní Václav Zahradníček (SMM), Jiří Šucl (ODS), Adolf Sigmund (nezařazený). V saku zůstali někteří komunisté. Letně jsou oblečené Hana Jeníčková (nezávislá) a Alena Dernerová (SNK). Sál je ze 70. let minulého století. Nemá klimatizaci, ani otvíratelná okna. Větrá se dveřmi.

16.41 Hipodrom Most dostane od města Mostu 850 tisíc korun v rámci reklamní smlouvy na období 2008 až 2012. Most je akcionářem hipodromu. Město drží zhruba třetinu akcií. Většinovým vlastníkem hipodromu je Mostecká uhelná, ta dá závodišti přes deset milionů.

16.47 Vedení akciové společnosti Sportovní hala Most se může radovat. Zastupitelé schválili hale dotaci na činnost ve výši čtyři miliony korun. Jednání sledují také zástupci městských organizací. Je tu ředitelka patnácti mosteckých mateřinek Milada Kmínková, ředitel technických služeb Petr Klimecký, ředitel knihovny Tomáš Ondrášek či ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička.

16.56 Skoro sto stránek. Tolik má nejobsáhlejší dokument dnešního zasedání. Popisuje, jak se může změnit střed Mostu do roku 2013 pomocí tučných dotací EU. Takzvaný integrovaný plán rozvoje města zahrnuje například přestavbu Repre, bývalého OV KSČ, generální opravu sportovní haly a přilehlého parku a modernizaci dopravu a komunikací. Politici poslouchají prezentaci záměru. Mostečané se k ambicióznímu plánu budou moci vyjádřit 11. června při veřejném projednávání.

17.10 Zastupitelé nevědí, zda mají schválit integrovaný plán rozvoje města dříve, než ho předloží lidem 11. června na veřejném projednávání. „Byla by to urážka občanů,“ prohlásil Pavel Weiss (SNK). „Souhlasím s Pavlem,“ říká Hana Jeníčková (nezávislá). Jednají o formulaci usnesení, aby si lidé nemysleli, že jim chce město vzít šanci plán ovlivnit připomínkami.

17.13 Jiří Šulc (ODS) šel telefonovat na střechu magistrátu, zjišťuje u expertů, jak má zastupitelstvo postupovat, aby správně formulovalo usnesení o integrovaném plánu.

17.20 K diskuzi o rekonstrukcích budov, náměstí a komunikací v centru Mostu se vyjadřují architekt a zastupitel Luboš Polanský (ODS). Primátor Vlastimil Vozka (SMM) vše vysvětluje. Návrhová komise řízená Vlastimilem Balínem (KSČM) prosazuje schválit integrovaný plán až v červnu po veřejném projednávání s občany. Jejich podněty by se měly doplnit do plánu. Nyní se odhlasovalo „pouze“ doporučení koncepce k veřejnému projednání.

17.24 Vlastimil Balín (KSČM) upozorňuje, že jednací řád nařizuje přestávku po dvou hodinách jednání. Primátor vyhlašuje přestávku. Politici se jdou vymočit, nasvačit, zakouřit a podebatovat ve skupinkách. Oddech končí v 17.35. Pak se dozvíte se, jak se tráví přestávka v horku ve 4. patře radnice.

17.45 Skončila přestávka. Byla fronta v kantýně. Část politiků jednala soukromě na střeše, další v předsálí u schodů. Někteří si přinesli svačinu na střechu, kde byl přece jen lepší vzduch. Je potvrzeno, že zastupitelé mají hlasovat o mimosoudním vyrovnání s obcí Malé Březno v kauze „exekuce“. Tato věc původně v programu nebyla.

18.00 Primátor Vlastimil Vozka (SMM) vyhlásil nečekaně přestávku. U řečnické tribuny jednají předsedové politických klubů o doplnění programu hlasování. Jednání předsedů je uzavřené. Zřejmě se domlouvají o mimosoudním vyrovnání s obcí Malé Březno. Podle zákulisních informací se chystá dohoda, že město splatí obci desítky milionů postupně, ve splátkách.

18.16 Vozka volá politiky do sálu. Klíčové jednání, které může odblokovat miliardový majetek města a ukončit složitý spor s obcí Malé Březno, začne každou chvíli.

18.26 Zákulisní jednání politiků se protáhlo, teď se hlasuje o jiných věcech. Kauza exekuce přijde na řadu až později.

18.34 Proč je vyřešení kauzy „exekuce“ důležité pro Mostečany? Když si budete chtít koupit například od města pozemek pro stavbu rodinného domu nebo pro podnikatelskou činnost, zastupitelé vám ho sice mohou schválit, ale na katastru nemovitostí bude stále vlastníkem město, protože pozemek je kvůli exekučnímu řízení takzvaně „zaplombován“. Město má navíc exekutorem obstavenu budovu knihovny a polovinu radnice. Každý měsíc stoupá penále.

18.48 Překvapení! Primátor Vlastimil Vozka a jeho náměstkyně Hana Jeníčková oznamují, že dnes se o návrhu mimosoudního vyrovnání hlasovat nebude. Vedení města se v zákulisí nedohodlo s opozicí na formě usnesení. Vedení města chce citlivou záležitost řešit dále s předsedy poslaneckých klubů. Primátor zřejmě svolá brzy mimořádné zasedání zastupitelstva. Zastánci vyrovnání prosazují, aby Most obci vrátil desítky milionů korun za deset let v ročních splátkách. Každý rok by obci vyplatil 4,4 miliony korun. „Velmi mě mrzí, že se dnes neschválila dohoda na vyrovnání s obcí Malé Březno. Nelíbí se mi, že někteří v této místnosti to neakceptují, přitom tento spor zavinili,“ sdělil Deníku radní Jiří Zelenka (SMM). „Je to velmi slušná dohoda a pro nás je přijatelná,“ dodal.

Pozn. ke kauze: Okresní soud v Mostě v únoru rozhodl o exekuci městského majetku, protože Most nevrátil obci Malé Březno 44 milionů korun. Město podle žalobců získalo desítky milionů neoprávněně, když báňský úřad vyplácel v letech 1991 až 2003 obcím kompenzace za těžbu uhlí v jejich katastru. Most dostal odškodné za těžbu omylem, protože kdosi údajně popletl pozemky. Ty měly patřit Březnu. Dluh, který město dosud neuznávalo, vzrostl od léta 2007 kvůli penále a odměně exekutorovi o více než třetinu. Mimosoudní vyrovnání má umožnit vrácení původní částky bez navýšení. Na újmu upozornila obec už v minulém volebním období. Tehdejší vedení města Mostu nároky obce podcenilo a spor neřešilo.

18.50 Dnešní zasedání zastupitelstva tímto skončilo.


Autor: Martin Vokurka

Místo události:
29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Odborní plánovači a odborní účetní materiáloví PLÁNOVAČ VÝROBY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PLÁNOVAČ VÝROBY, NÁPLŇ PRÁCE:, - příprava a sestavování plánů výroby v časovém horizontu v závislosti na materiálu, kapacitě strojů, lidských zdrojů, - zajišťování rozpisu plánů a jejich koordinace, - spolupráce s ostatními útvary (logistika, kvalita...), - zpětná kontrola realizace plánovaných položek v termínech, POŽADUJEME:, - samostatná činnost v plánování výroby, - samostatné technické myšlení, - výborná znalost PC, SAP výhodou, - praxe ve výrobní společnosti výhodou, - časová flexibilita, - organizační schopnost, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz., osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov, každou středu. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBRÁBĚČ KOVŮ, - práce na mechanickém soustruhu a fréze, Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na dopravu, po zapracování důchodové připojištění, HLÁSIT SE: Pova Rudolf, tel.: 734 303 113, e-mail: rudolf.pova@sittech-hydraulika.cz, osobně po telefonické domluvě na adrese V Luhu 3343, Most.. Pracoviště: Sittech hydraulika, s.r.o.- 1, V Luhu, č.p. 3343, 435 02 Most 9. Informace: Rudolf Pova, +420 734 303 113.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech EXPEDIENT/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: EXPEDIENT/-KA, Náplň práce:, -vyhledávání zboží, -expedice zboží, -kontrola zboží, -příjem zboží, -balení zboží, -úklid, Požadujeme:, -slušné chování, -samostatnost, -orientaci ve skladu, -výpis z RT, HLÁSIT SE: Boušková Šárka, e-mail: volnamista@altisport.cz. Pracoviště: Aleš titlbach - altisport, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Šárka Boušková, .

Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč

Nákupčí NÁKUPČÍ/LOGISTIK. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁKUPČÍ/LOGISTIK, NÁPLŇ PRÁCE:, - poptávání a objednávání výrobního i nevýrobního materiálu a zboží dle projektové dokumentace, pravidelná kontrola nabídek a objednávek, - vyhodnocování cenových nabídek, - komunikace s dodavateli, - zajišťování dopravy materiálu a zboží včetně administrativy s tím spojené, - vedení administrativy a podpora vedoucího obchodního oddělení a account manažerů, POŽADUJEME:, - SŠ vzdělání (vzdělání strojírenského zaměření výhodou), - praxe na obdobné pozici výhodou, - znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni, - řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič), - prezentační a komukační dovednosti, tvořivost, ochotu přijímat zodpovědnost, samostatnost, pečlivost, - znalost práce na PC (Office, internet), - vysoké pracovní nasazení, zachování mlčenlivosti ve vztahu k důvěrným informacím, především obchodním, ekonomickým, personálním a mzdovým, - aktivní přístup, ochotu učit se nové věci, - komunikační, obchodní a analytické dovednost, NABÍZÍME:, - zázemí stabilní společnosti, - mzdové ohodnocení dle prokázaných zkušeností, - pracovní smlouvu na dobu neurčitou, - jazykové kurzy, - možnost osobního a profesního růstu, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, jazykové kurzy, mobilní telefon, notebook, HLÁSIT SE: Skuhrovcová Veronika Bc., tel.: 734 753 095, e-mail: v.skuhrovcova@strl.cz, osobně po telefonické domluvě na adrese: Litvínov, Na Pavlu 2155. Pracoviště: Strojírna litvínov spol. s r.o., Na Pavlu, č.p. 2155, 436 01 Litvínov 1. Informace: Veronika Skuhrovcová, +420 734 753 095.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zoo Ústí nad Labem - ilustrační foto. Žirafa Rotschildova

Jedničky na vysvědčení zaručí dětem vstup za zvířátky do zoo zdarma

Stánkový prodej. Ilustrační foto

Celníci vzkazují: Stánkaři musí hlásit prodej rozlévaného alkoholu

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

FOTO: Na Chomutovsku filmaři natáčejí záběry pro nový thriller

Chomutovsko - Filmaři mrazivého snímku Poslouchej natáčejí u Prunéřova, Kadaně a Nechranic.

Vyšel třetí díl průvodce po hrobech slavných Čechů. Čítá i místopis

Severní Čechy - Mimořádným počinem ve světě české knihy posledních let je vydání třetího dílu knihy divadelníka a fotografa Miloše Dvořáka Malý průvodce po hrobech velkých.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT