Mecenáši nebo ti, kteří se o něco zaslouží bez nároku na odměnu, mají díky Richardovi a Jitce Langerovým z Plzně svou cenu. Tou je Cena Ď, která si před lety našla své místo také v Ústeckém kraji.

„Poukazuje na to nejzákladnější v lidském životě, na poděkování,“ řekl Deníku vedoucí tohoto projektu pro Mostecko a člen Rotary klubu Most Petr Havlík s tím, že název ocenění vychází právě od obyčejného českého rčení: Tak ti ď, neboli Tak ti děkuji. „Je to jedno jediné písmeno, které ale vysvětluje hlavní myšlenku ceny,“ dodal.

Špatný stav prostranství u hotelového domu a zámku v Litvínově se začne řešit v květnu.
FOTO: Nevěsty v Litvínově nezakopnou, díry u zámky zmizí

Havlík také poznamenal, že hlavní trofej získá vždy jen jeden, ale vítězi v případě Ceny Ď jsou všichni nominovaní.

Cena, která spatřila světlo světa v roce 2001, se letos uděluje už podevatenácté. Má tři kola: městské, krajské a celostátní, jehož vyhlášení se odehraje na nové scéně Národního divadla v Praze. Jedná se o ryze českou cenu určenou mecenášům nebo dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v České republice.

„Hřeje to u srdce“

Městské kolo má už za sebou Litvínov. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v knihovně. „Samozřejmě zahřeje u srdce, když si někdo všimne toho, co děláte. Je to příjemné,“ svěřil se zakladatel a dlouholetý předseda spolku Severočeský letecký archiv Most Karel Otto Novák, který byl jedním z oceněných. Dalších pět mecenášů obdrželo ocenění za svou pomoc mosteckému hospicu. Hlavní městské ocenění patří Manfredu Hellmichovi za dlouholetou práci při obnově vlastivědného spolkového života na Litvínovsku. Křišťálovou kouli s vybroušeným písmenem Ď však osobně nepřevzal. „Manfreda jsme museli ze zdravotních důvodů omluvit,“ informoval Josef Pošta ze Spolku přátel historie Litvínovska, který Hellmicha nominoval. Všichni ocenění postoupili do krajského kola v Ústí i do celostátního kola v Praze.

Ilustrační foto
Ostravanka chtěla přijet na konkurz do seriálu Most II. Uvěřila ale jenom fámě

V Ústeckém kraji se bude ocenění předávat 10. dubna a Farní charita Lovosice do něj nominovala Nadaci Terezy Maxové dětem s projektem Made by a Sami sobě. Dětský domov v Mašťově na Teplicku nominoval kromě Nadace Terezy Maxové také Nadaci Agrofert, ČSOB a společnost Tango Havlíčkův Brod. Stejnou společnost mají v nominaci i Domovy sociálních služeb v Háji u Duchcova a v Nové Vsi na Teplicku. Dětský domov v Litoměřicích chce takto poděkovat kromě Tanga také spolku Ano, Ano. Dětský domov a školní jídelna z Lipové u Šluknova zase navrhuje Martina Kučeru a Vojtěcha Pauknera za projekt Milý Ježíšku.

Celostátní kolo Ceny Ď proběhne 14. června. Facebooková stránka ocenění eviduje na 120 nominací.