Krajští politici a Krajská zdravotní, která v regionu zaštiťuje pět nemocnic,se zřejmě zbavuje nepohodlných lidí. Myslí si to lékařka a mostecká zastupitelka za SNK Alena Dernerová, která na krajském zastupitelstvu v Ústí nad Labem kritizovala zadávání zakázek, nákup předražených přístrojů a protěžování některých firem. Krajská zdravotní se s ní poté dohodla na ukončení pracovního poměru. Od včerejška by jediná dětská neuroložka v Mostě neměla pracovat na dětském oddělení mostecké nemocnice.

Jak v neděli Alena Dernerová Mosteckému deníku řekla, dohodu byla nucena podepsat, neboť na ni zástupci Krajské zdravotní (KZ) tlačili. Má v nemocnici soukromou ordinaci a kdyby odmítla odejít, přišla by o ni. „Politici si vzali jako rukojmí mé pacienty,“ řekla neuroložka. Má prý nasmlouvané návštěvy dvou stovek nemocných dětí. „A těm bych to nemohla udělat,“ dodala.

Na dětské oddělení, kde je nyní několik ležících pacientů, kteří vyžadují její péči, chce ale několikrát do týdne docházet dál. Skončení pracovního poměru považuje totiž za neplatné. „Ředitel mostecké nemocnice dohodu nakonec roztrhal,“ vysvětlila. Jenže šéf mosteckého zdravotnického zařízení Vladimír Müller byl nedlouho poté i s ostatními řediteli krajských nemocnic odvolán.

Krajská zdravotní se k důvodům, proč nechce dál zaměstnávat uznávanou lékařku, odmítla vyjádřit. „Zaměstnavatel nebude uvolňovat informace z obsahu pracovně-právního vztahu, který se jmenuje smlouva o zaměstnání,“ sdělil České televizi mluvčí KZ Jiří Vondra.

Co předcházelo tomu, než Krajská zdravotní Dernerovou vyhodila, a kdo si její odchod měl objednat? Nejprve byla již zmíněná kritika na krajském zastupitelstvu 28. ledna. „Ta a následná informace pro mostecké zastupitele byla zřejmě poslední „kapkou“ pro některé „mocné“ Ústeckého kraje,“ uvedl senátor za Mostecko a mostecký zastupitel Vlastimil Balín KSČM).

Potom měl nastat kolotoč telefonických rozhovorů. „Petr (Petr Benda, předseda představenstva KZ a krajský radní za ČSSD, pozn. red.) zavolá Edovi (Eduard Reichelt, člen představenstva KZ, pozn. red.) – Dernerová zlobí, něco je s tím třeba dělat. Eda následně zavolá Vladimírovi (Vladimír Müller, ředitel mostecké nemocnice, odštěpného závodu KZ, pozn. red.) – Dernerová ještě dělá v nemocnici? Odpověď: dělá. Další již ne otázka, spíše oficiálně neoficiální příkaz – nedělá, zařiď to, jak chceš,“ popisuje události Vlastimil Balín. Müller podle Balína nejprve koná, ale nakonec našel odvahu, odolal tlaku shora a písemnost týkající se ukončení působení Aleny Dernerové na dětském oddělení Nemocnice Most jednoduše roztrhal. „Toho si u něj cením,“ poznamenal Balín.

Petr Benda ale něco podobného odmítl. „Neangažoval jsem se, nevím o tom a osobně mě tato informace velice mrzí,“ prohlásil na kameru České televize.

Více v pondělním tištěném vydání Mosteckého deníku.