Největší vlastník domů na Mostecku, SBD Krušnohor, povánoční letecké manévry žádnou směrnicí nezakazuje, ale doporučuje, aby bydlící snášeli stromky po schodišti nebo je přepravili výtahem do přízemí a odtud vynesli k popelnicím. Je to lepší než strávit příští Vánoce ve vězení za zabití chodce nebo poškození auta.

„Zákon o odpadech nezná způsob zbavování se odpadu shazováním z balkonu či oken domů. Občan by tedy použité vánoční stromky neměl z balkonů a oken domů vyhazovat. Praxe je však často jiná,“ říká mluvčí Krušnohoru Petr Prokeš.

Svoz stromků v Mostě opět zajistí městské technické služby. „Auto už jezdí,“ sdělil ředitel služeb Jan Syrový. Stromečky odvážejí na svou kompostárnu u mosteckého letiště. Dřevo rozdrtí na štěpku. Biomasou pohnojí městskou zeleň. Technické služby města Litvínova začnou sbírat stromky u popelnic v pondělí 9. ledna.

Celé stanovisko SBD Krušnohor ohledně vyhazování použitých vánočních stromků z balkonů a oken panelových domů spravovaných Stavebním bytovým družstvem Krušnohor (autor Petr Prokeš, mluvčí SBDK):

SBDK nemá žádnou směrnici, která by tuto problematiku řešila. O přijetí takové směrnice ani neuvažuje – a to s odkazem na existenci zákona o odpadech, který by měl znát každý občan. (Neznalost zákona neomlouvá.) Zákon je vyšší právní normou než směrnice družstva.

Jde o zákon č. 185/2001 Sb. Novelizován byl ke dni 30. června 2011.

Je zřejmé, že použitý vánoční stromek je odpadem. Protože je to odpad vzniklý v domácnosti na území obce (v tomto případě na území statutárního města Mostu), jde o odpad komunální [viz § 4, odstavec 1, písmeno b) zákona].

Občan je v tomto případě prvotním původcem odpadu. Ten je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným zákonem [viz § 12, odstavec 1]. Zákon o odpadech nezná způsob zbavování se odpadu shazováním z balkonu či oken domů. Občan by tedy použité vánoční stromky neměl z balkonů a oken domů vyhazovat.

Podle § 16, odstavce 1, písmena c) zákona je původce odpadu povinen tento převést do vlastnictví oprávněné osoby (tou jsou v daném případě Technické služby města Mostu).

Jasně a stručně řečeno: Bydlící by měl použitý vánoční stromek doma odstrojit (zbavit ozdob) a snést po schodišti či přepravit výtahem do přízemí domu, odtud vynést před objekt a umístit do prostoru k tomu vyhrazenému (stanoviště kontejnerů či popelnic). Zaměstnanci technických služeb odvážejí použité vánoční stromky svojí technikou (traktor a valník nebo nákladní vůz).

Praxe je však často jiná. Lidé vyhazují použité vánoční stromky z balkonů a oken domů a neuznávají výše uvedené vysvětlení. Odkazují na to, že zákon konkrétně neřeší problematiku likvidace použitých vánočních stromů, že způsob likvidace shozem z balkonů a oken domů výslovně nezakazuje a že použité vánoční stromky nejsou uvedeny v katalogu odpadu, na který se zákon opakovaně odvolává.

Je pravdou, že zákon je obecnou normou a tudíž neřeší jednotlivé konkrétní případy likvidace odpadu (v tomto případě použitých vánočních stromků). Z výše uvedeného je ale patrné také to, že použitý vánoční stromek je komunálním odpadem, a proto by všichni občané měli postupovat tak, jak je výše popsáno.

Je však pravdou také to, že zákon zbavení se použitého vánočního stromu vyhozením z balkonu či okna vysloveně nezakazuje. Český právní řád je jako každý jiný demokratický založen na principu, že „co není zakázáno – je povoleno“. Pokud bychom nahlíželi na záležitost tímto způsobem, pak bychom museli konstatovat, že lze stromky z balkonů a oken domů vyhazovat. Je ale zapotřebí počítat také s tím, že pokud se takového jednání dopustíme, můžeme ohrozit svobodu jiného člověka (například ublížením na zdraví či způsobením smrti, čímž bychom se s největší pravděpodobností dopustili trestného činu) nebo poškodili cizí majetek (města, družstva či jiného občana) nebo způsobili nepořádek na veřejném prostranství (vozovky, chodníky, zelené plochy atd.). Na popsané následky se vztahují sankce stanovené jak konkrétními zákony, tak vyhláškami obce a směrnicemi družstva. Proto argument typu, že zákon o odpadech konkrétně neřeší likvidaci použitých vánočních stromků stejně jako vyhlášky obce (statutárního města Mostu) či směrnice družstva má v podstatě nulovou platnost.

Pokud bychom měli nahlížet na věc z čistě lidského a praktického hlediska, pak je zřejmé, že zbavení se použitého vánočního stromku jeho vyhozením z balkonu či okna je nejrychlejším řešením v rámci povánočního úklidu v bytě. Pokud se občan pro takové řešení rozhodne, pak je nutné, aby dodržel nepsaná pravidla slušnosti. Předem se ujistí, že v prostoru dopadu stromku se zrovna nenachází chodec, jemuž by mohl ublížit na zdraví, a že tam není ani cizí majetek, který by byl dopadem stromku poškozen (např. auto, poštovní schránka atd.). Slušný bydlící považuje za samozřejmost stromek po dopadu odklidit na stanoviště kontejnerů či popelnic, odkud jej odvezou zaměstnanci technických služeb na skládku či k likvidaci. Nepořádek způsobený po dopadu stromku slušný občan samozřejmě uklidí. Při uplatnění popsaného postupu za využití zmíněných pravidel slušnosti lze těžko něco někomu vytknout.