Nahrávku spustíte jako video kliknutím na fotografii. V orginále trvá zvukový záznam přes hodinu a půl.

Předseda zastupitelského klubu Severočeši Most Marek Hrvol zaslal před 13. hodinou médiím tiskové prohlášení, ve kterém toto hnutí vyzývá zastupitele Adolfa Sigmunda (KSČM), Jana Syrového (SMM) a Jana Schillera (ANO) k rezignaci na mandát člena zastupitelstva města.

V MOSTĚ SE UŽ ZŘEJMĚ RÝSUJE NOVÁ KOALICE        Mimořádné zasedání zastupitelstva bude ve středu 30. září. Na programu je odvolání členů rady města a volba nových radních. Informace se objevila na webu mostecké radnice. Kompletní program najdete zde. Řádné zasedání mělo být až 26. listopadu.

"Žádáme, aby jednotliví členové vyvodili osobní zodpovědnost ze svého morálního selhání, které se neztotožňuje s chováním člena Zastupitelstva města Mostu. Takovéto jednání rezolutně odsuzujeme a pevně věříme, že na to zmínění představitelé našeho města v co nejbližší době zareagují," uvedl Hrvol.

Podle něj by měli rezignovat i případní další organizátoři tajné schůzky, jejíž obsah vykazoval korupční znaky a prověřuje to policie. K tomu, že nahrávka mohla být pořízena nelegálním způsobem, se tiskové prohlášení nevyjadřuje. I okolnostmi pořízení nahrávky se zabývá policie.

Aktéři tajné schůzky odmítají pochybení

Na facebookovém profilu ANO Most se objevilo prohlášení Jana Schillera. "Nejsem si vědom toho, že bych jednal protiprávně, někoho uplácel, nebo nabízel „něco za něco", stojí v prohlášení. Schiller, který se cítí být obětí intrik a dlouhodobě připravované pasti, byl na policii oznámit, že byla omezena jeho osobní práva a svoboda. "Jsem přesvědčen, že já a možná i mí političtí kolegové jsme sledováni a odposloucháváni za účelem diskreditace, vydírání a zastrašování," píše se v prohlášení.

Kritizuje radního Jiřího Zelenku (Severočeši Most), že vládne jako diktátor a chce si zajistit neomezenou moc nad městem.

Své pochybení odmítá i Sdružení Mostečané Mostu. "Radní Zelenka se obává ztráty „loajality" a předsouvá své lidi s nahrávacími zařízeními, aby získali kompromitující materiál na ostatní členy Zastupitelstva města Mostu, čímž chce poté zdiskreditovat opozici a jiné politické strany či hnutí a jednotlivé zastupitele a upevnit si tak rozhodovací moc ve městě," uvedl v tiskovém prohlášení Jan Syrový (SMM).

Sdružení, které obsah tajné schůzky a nabídku odměny za přeběhlictví vůbec nekomentuje, se prý nedá zastrašit a chce podpořit další vyjednávání o nové městské vládě.

Lídryně KSČM a poslankyně Hana Aulická - Jírovcová označila celou kauzu za špínu. "Vidím to jako jednu velkou špínu určitého subjektu. My jsme se vždycky chovali korektně a tak, aby nikdo nemohl říct nic špatného," řekla ČTK Aulická - Jírovcová. O schůzce údajně nevěděla.

Situace na rozhádané politické scéně je nepřehledná.

Trojkoalice Severočeši Most - ANO - KSČM se rozpadla 10. září. Smlouvu vypověděli Severočeši. Oficiálním důvodem byla údajná špatná komunikace. ANO a KSČM poté oznámily, že zůstávají koaličními partnery.

ANO uvedlo, že v trojkoalici nesouhlasilo například s dosazením nového ředitele městské policie, s návrhem Severočechů snížit daň z nemovitostí právnických osob s dopadem na rozpočet města a se zdržováním forenzních auditů.

Podrobné informace o aféře najdete ve článcích Aféra v Mostě: Známí politici se snažili uplatit zastupitele vládnoucího hnutí, Aféra v Mostě: Kriminalisté začínají prověřovat místní politickou scénu, Policie řeší v Mostě už dvě aféry. Zatím není stíhán žádný politik a Politolog k aféře v Mostě: Přeběhlictví vždy skrývá potenciál pro možné úplatky.