„Pomáhám seniorům a rodinám s dětmi přestát tuhle akutní strastiplnou situaci,“ říká, když ráno startuje do Skupovky. Jedné paní veze kromě roušky i vlastní antibakteriální gel. „Základem je alpa, antibakteriální mýdlo a vodka,“ svěří se a očima se zasměje.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Roušky jí na rozvoz šijí dobré duše, například ženy ze školky v ulici Albrechtická, kamarádka Klárka a její bývalá pacientka Ivetka. Domácím koncertem na sociální síti je podpořil hudebník Adolf Hájek. O odběratele nemají nouzi.

Kateřinu si lidi našli přes Facebook, kam na svou stránku Péče o rodinu a domácnost dává videa z cest. „Teď je také nedostatek roušek pro děti, protože většinou se šijí pro dospělé. Na internetu jsou roušky nemravně předražené, my je ale dáváme zdarma a navíc vydrží,“ říká ošetřovatelka.

Kolik jich rozvezla, nedokáže spočítat. Možná 200 a za pár hodin si jede pro dalších 80. Pouze jedna dobrovolnice chce za roušky peníze. „Je ve finanční tísni, ale šije velmi kvalitní, třívrstvé. Jednu mám na sobě,“ líčí Kateřina na liduprázdné ulici.

S lidmi je v neustálém kontaktu jako linka duševní tísně. S některými seniory hovoří po telefonu i hodinu. Naštěstí má neomezený tarif. „Lidi se nejvíce bojí večer, kdy na ně přichází největší tíseň. Komunikovat a psychicky podpořit potřebují hlavně vdovy, vdovci, bezdětní, osamocení, rozvedení,“ vysvětluje žena, jejímž vzorem je Matka Tereza. Pomoc jiným jí dodává sílu. Nedávno jí zemřela maminka, kterou měla doma až od úplného konce.

Denně se snaží pomáhat i lidem, které potkává. 

Před pár dny si všimla bezradného staršího páru s dospělým mentálně postiženým synem, neměli roušky a nemohli k lékaři. „Jsou bez auta, internetu a neinformovaní. Ještě v ten den jsem jim na koloběžce dovezla roušky, aby mohli druhý den do nemocnice,“ líčí frmol Kateřina.

Chválí všechny, kdo doma vyrábí bavlněné roušky pro ostatní. „Lidi suplují stát, který se o obyčejné lidi nedokázal postarat,“ zlobí se. Rozdávat málo odolnou jednorázovou ochranu do první linie bojiště považuje za směšné. Podle ní pandemie rychle nepřejde a úřady budou muset zásobovat veřejnost včetně sociálně slabých kvalitními rouškami, jinak pomůže jen svépomoc a dobrovolnictví.

„Je úžasné, že ta hrůza, která nás postihla, český národ stmelila. Ono se říká 'malí čecháčci', ale ono to tak není. Vždycky jsme byli bojovníci a bojovníky jsme zůstali, akorát nějaký čas to usnulo. Teď se ale ukazuje, že dokážeme držet při sobě a navzájem se podržet,“ říká ošetřovatelka.

Také 35letá vozíčkářka Linda jí za roušku poděkovala. „Jsem antitalent na šití,“ vysvětlila před domem, kde se snažila Kateřině vnutit stokorunu. Ošetřovatelka to důrazně odmítla. „Díky Lindě, kterou znám už 11 let, jsem si uvědomila, jakou chci dělat práci. Že se chci starat o nemocné lidi,“ dodává ošetřovatelka na koloběžce.

Koronavirus v Česku