Na přelomu roku sužoval Mostecko smog. Na Silvestra naměřili v Lomu dokonce třináctkrát vyšší množství polétavého prachu, než je zdravotní limit. Energetické závody musely, stejně jako při smogové situaci na počátku prosince, omezit manipulace s uhlím. Úřady opět doporučily lidem omezit vycházky a řidičům jízdu v autech. Včera měřicí přístroje naštěstí hlásily, že kvalita ovzduší v mostecké pánvi je už dobrá.

„Vzhledem ke zlepšení rozptylových podmínek se koncentrace škodlivin v ovzduší pomalu a jistě vrací zpět k normálním hodnotám. V současné době není v platnosti žádný signál regulace na možnost výskytu smogové situace,“ sdělila Martina Černá z Ekologického centra Most.

Různí odborníci na životní prostředí už dříve upozornili, že smog v Podkrušnohoří se bude pravděpodobně opakovat. Regionální znečišťovatelé přitom tvrdí, že se dlouhodobě snaží prašnost svých provozů snižovat.

Elektrárny ČEZ procházejí za zhruba 100 miliard korun druhou vlnou ekologizace. „Ta přinese další výrazné zlepšení stavu životního prostředí v severních Čechách, což se samozřejmě odrazí pozitivně i na zdraví obyvatelstva,“ sdělila mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Podle ní opět výrazně poklesnou všechny sledované hodnoty škodlivin. Během šesti let první vlny ekologizace snížila firma produkci pevných částic popílku o 95 procent.

Severočeské doly, jejichž Důl Bílina sahá na Mostecko, dokončují protiprašný projekt, který zahrnuje investice přes dvě miliardy korun. Modernizace pasových dopravníků, opatření na přesypech pasových dopravníků, zakrytování uhelných odtahů, zkrápění, protiprašné clony, zpevněné komunikace, ochranné valy, zelené stěny a řada dalších opatření, to vše má výrazně snížit prašnost ze šachty. Další zlepšení firma očekává od státem podporované iniciativy Stop prach, do níž se zapojily i obce. Podle dolů lze už letos čerpat na projekty této iniciativy evropské dotace na ochranu ovzduší.

„Obce z těchto dotací mohou například koupit další čistící stroje, vysazovat ochrannou zeleň a provádět vzdělávání lidí v oblasti lokálního topení,“ uvedl mluvčí Severočeských dolů Vladimír Budinský. Doly se odvolávají na výzkumy, které potvrdily, že významnými znečišťovateli jsou právě lokální topeniště.