Pohled na pustinu bez vesnic zakořenil v kolektivní paměti tak silně, že přesvědčit svět o opaku dává patriotům pořádně zabrat. Mostecko jako celek už není měsíční krajinou, opakují donekonečna.

Plocha dotčená těžbou hnědého uhlí se podle skupiny Czech Coal stále snižuje. Dnes tvoří asi dvě procenta rozlohy Ústeckého kraje. Jak je to možné, když se těží dál?

Od roku 1995 je vytěžený materiál z lomů zakládán jen do vyuhlených prostorů. Rozsáhlé rekultivace vnějších výsypek byly většinou dokončené už v roce 2009, uvádí roční zpráva Czech Coalu. A Mostecko se více zelená. „Zaměstnanci společnosti Rekultivace během deseti let existence firmy vysadili zhruba pět milionů sazenic a okopali jich 21 milionů,“ uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová.

Primátor Mostu Vlastimil Vozka, si myslí, že většina Mostečanů vnímá velmi pozitivně, že se hornická činnost vzdálila od města a že okolní plochy, které kdysi hornickou činností prošly, se urbanizovaly. „Například rekreační areál Benedikt. Dnes si nikdo nevzpomene, že to byla šachta,“ říká Vozka.

Kdo o zeleném Mostecku pochybuje, má se na něj podívat z hradu Hněvín. Ano, uvidí i šachtu a chemičku, ale velké fabriky jsou i v krásném podhůří Alp.
„Všichni se snažíme, aby celý Ústecký kraj měl lepší jméno. Neustále zdůrazňujeme, že je tu spousta kouzelných míst,“ tvrdí krajská radní Hana Jeníčková.
Podle politiků je zlepšování image bojem s větrnými mlýny.

Negativní klišé o Mostecku kritikům vyhovuje jako vtipy o hloupých blondýnách a lakomých Skotech.