Eva Pošmourná z Mostu má sedm dětí. „Nic kritického mě opravdu nenapadá,“ odpověděla včera Deníku, který zjišťoval, zda je Most k rodinám přátelský. „Myslím si, že město pro rodiny moc nedělá,“ uvedla Martina Martínková, matka tří dětí.

Faktem je, že město Most dostalo včera v parlamentu cenu za druhé místo v soutěži Obec přátelská rodině. V kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel byl před Mostem jen Hradec Králové. Pro město v severních Čechách, které se už léta snaží přesvědčit republiku, že jeho špatná pověst je dávno minulostí, je to reklama jako hrom.

„Vedle prestiže, kterou ocenění v soutěži přináší, získá navíc Most nárok na poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu ve výši 600 tisíc korun,“ sdělila mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková. Zpráva v níž radnice popsala, co dělá pro rodiny, aby se jim lépe žilo, má desítky stran. Porota si údaje přijela ověřit. A Most uspěl.

Matka sedmi dětí si velmi váží Nadace Student, podporované městem. „Třem mým dětem je poskytováno od nadace stipendium. Oceňuji i MHD pro děti zadarmo. V hudebce platíme poloviční školné, a i když se nás to bezprostředně netýká, jsem ráda za Školní dohledovou službu,“ dodala. „Město si tu cenu určitě zaslouží,“ řekla Magdalena Hroudová, členka klubu důchodců. Podle Martínkové se více snaží těžební firmy. „Most má v prorodinných aktivitách obrovské rezervy,“ uvedla při anketě další žena.

Podle některých oslovených rodin město selhalo, když ruší mezi domy desítky dětských hřišť a slibuje patnáct centrálních. „Budou hůře dostupná. Děti už nebudeme mít na očích,“ shodují se rodiče. Jeden z oslovených otců dokonce uvedl, že se celá rodina přestěhovala do Mostu kvůli velkému počtu dětských plácků. „Jejich rušení je nesmysl,“ uvedl Mostečan. Vadí i herny u škol, špatné cesty a bariéry z aut.

„Jako matka bych podněty ke zlepšení života rodin našla,“ říká Ilona Radicsová z Krušnohorského centra pro rodinu a sociální péči (KCR). Nejvíce jí vadí, když se při cestě do školky Lidická musí s dětmi vyhýbat psím exkrementům. Upozornila i na závady na trase: „Jedna díra téměř přes celý chodník je tam už minimálně tři roky.“

Jako zástupce neziskové organizace, která poskytuje služby pro rodinu, magistrát chválí. „Z pohledu KCR nám magistrát vychází maximálně vstříc,“ uvedla Radicsová. Úřad centru zapůjčil bezplatně zahradu pro zřízení dětského hřiště a již tři roky pomáhá spolufinancovat projekt mateřského centra. „Můžeme v jeho prostorách inzerovat naše služby, umísťovat letáčky a prezentovat se na akcích, které magistrát financuje,“ řekla Radicsová.