„Stáhnout bříško, zadeček a jedeme!“ Začíná lekce cvičení pod dohledem dámy v úctyhodném věku, které byste rozhodně jednaosmdesát let netipovali. Ke cvičení hraje hudba s písničkami z Hříšného tance. Dvacítka žen nejdříve cvičí se šátkem, poté se přidávají i posilovací cviky. „Zaměřujeme se především na zdravotní tělesnou výchovu, do které přidáváme i prvky pilates a aerobiku,“ říká při hodinové lekci Jiřina Metličková. V tělocvičně 1. ZŠ cvičí od roku 1956. „Od pěti let jsem cvičila v Sokole, ten pak byl zrušen, v roce 1957 jsem se stala náčelnicí žen, vedla jsem i žákyně a dorostence. V roce 1960 jsme se stali Tělovýchovnou jednotou Šmeral a tou jsme dodnes,“ dodává bývalá účetní.

Běžky, plavání, slet

A co ji udržuje stále ve formě? „Mám ráda pohyb, jelikož přispívá k udržení zdraví, a velice ráda jsem v kolektivu. Jednou v týdnu také chodím plavat,“ radí jak si udržet kondici. Ještě před pěti lety jezdila často na běžkách v Krušnohoří.

Aktivní ženy z tělovýchovné jednoty se začínají připravovat na další všesokolský slet, který bude příští rok v Praze.

Česká obec sokolská v roce 2012 oslaví 150. výročí založení Sokola. Nejdůležitější z akcí, které se budou při této příležitosti konat, je 15. všesokolský slet. Tento slet je již čtvrtým sletem od obnovy Sokola v roce 1990. „Cvičím už od konce války do dneška, absolvovala jsem všechny slety,“ říká čtyřiasedmdesátiletá členka jednoty Věra Součková, pro kterou je cvičení relaxací. Nejstarší člence, která také chodí cvičit na mosteckou 1. ZŠ, je šestaosmdesát let.