Ceny benzinu a nafty šplhají s každým rokem. Podle informací společnosti CCS stál loni začátkem prosince na Mostecku litr benzinu 31,50. Letos ve stejném období stojí průměrně 34,60.

Analytici slibují zlevnění v následujících dnech, nebude však nijak radikální. „Po delší době přichází pozitivní zprávy z měnových trhů, kde koruna začala posilovat. To by se v následujících dnech mělo odrazit i u našich čerpacích stanic. Očekáváme pokles cen, který by se mohl pohybovat i v řádu desetihaléřů,“ uvedl pro ČTK analytik Petr Čermák. Pohonné hmoty zdražovaly od konce října.

Jedni šetří, druzí ceny nesledují

Očekávané zlevnění však řidičům optimismus nepřináší. „Je to paradox, nové auto se dnes dá koupit za hubičku, ale uživit ho, to je nadlidský výkon. Žiji už jen s manželkou, oba chodíme do práce. Příjem však stačí na zabezpečení nejdůležitějších věcí, jako jídlo a nájem. Vyjet si autem na výlet je pro nás jen občasný nadstandard,” zhodnotil svou situaci při tankování benzinu mostecký řidič Miloš Pospíšil. Natankoval deset litrů, musí mu vystačit na 14 dní.

Za účinnou obranu považuje další mostecký řidič nevědomost. „Mě je jedno, kolik stojí litr, já na to prostě nekoukám, kolik po mě chtějí na pokladně, to zaplatím a dál nepočítám. Musel bych se z toho zbláznit, auto potřebuji,” řekl Martin Kalous. Natankoval plnou. Vystačí mu na týden.

Deník včera zjišťoval aktuální ceny nafty a pětadevadesátioktanového benzinu. Nejlevněji se dá benzin koupit u Kauflandu na stanici Go. Litr tu vyšel na 34,10. Nafta stála 34,60 na zmiňované čerpačce i na benzince u Tesca.

U Benziny či Shell však zaplatíte za litr nafty 36,50, benzin je zde přesně o korunu levnější.

Pavlína Nevrlá

Nejdražší pohonné hmoty jsou již tradičně v Praze, Jihomoravském a Zlínském kraji.