Takao Yamanashi, prezident japonské firmy Koito Czech, včera ráno podepsal smlouvu o spolupráci se Střední školou technickou v Mostě-Velebudicích, která speciálně pro investory připraví kvalifikované pracovní síly ve vzdělávacím a tréninkovém centru Ústeckého kraje. S mosteckou školou má uzavřít partnerství dalších devět průmyslových společností.
Cílem ojedinělého projektu je zajistit studentům práci již během studia. Z trenažerů simulujících výrobu mají plynule přejít do moderních závodů a vyhnout se nezaměstnanosti.
Mohla by tak skončit éra, kdy si hlavně politici stěžují, že školy v Ústeckém kraji nereagují na potřeby pracovního trhu a investorů.
Na polygonu si doplní odbornost i nezaměstnaní. „Myslím, že vzdělávání na této škole je velmi důležité. Těšíme se na spolupráci,“ prohlásil Yamanashi. „Naplňuje to naše plány, které máme s podnikatelskou sférou,“ hodnotil partnerství ředitel školy Jiří Škrábal. „Je to velmi mimořádný den. Podpisem smlouvy se fakticky zahajuje činnost vzdělávacího a tréninkového centra Ústeckého kraje,“ řekl krajský vícehejtman Petr Fiala.
„Toto je první navázání spolupráce mezi střední školou a investorem. Velmi to oceňujeme,“ sdělila Alena Chodovská, ředitelka regionální kanceláře vládní agentury Czech Invest.
Koito je první společnost, která líheň techniků podpořila a využije její potenciál při vzdělávání svých zaměstnanců. „Další firmy ji budou v následujících týdnech následovat,“ informoval předseda řídícího výboru projektu Pavel Šefl z firmy V.I.A. Praha.
Zřizovatelem školy a polygonu je Ústecký kraj. Příprava projektu za téměř 30 milionů korun začala loni. Výukou projde ročně zhruba 600 lidí.
Studenti za výcvik na polygonu nemusejí platit, protože je součástí praktické výuky na Střední škole technické. Ta patří mezi největší vzdělávací komplexy v zemi.